Мора да престанете да верувате во овие пет митови за коса

27 април, 2020
57dfdb4a-a897-40c8-8498-cfc273d20ab6

Веруваме дека досега слушавте голем број „факти“ за косата, но време е да заборавите на некои од нив. Ние ви носиме 5 најчести митови за коса кои немаат никаква врска со вистината и зошто вашата коса не може да биде здрава и убава.

МИТ 1: Четкајте ја косата 100 пати на ден за поздрав изглед

На овој начин само ќе изгубите уште повеќе коса за еден ден. Нормално е да ви паднат околу 100 влакна во текот на денот, додека повеќе четкање  исто така ќе извади влакна што допрва треба да испаднат. Користете четка само за стилски цели и четкајте ја нежно, без да го изгребете скалпот.

МИТ 2: Подобро е исушите косатасама да се исуши отколку да ја фенирате

Ова е совет што сигурно сте го чуле често, но истражувањето објавено во стручното списание „Annals of Dermatology“ покажало дека косата исушена од воздух исто така може да има негативен ефект врз косата. Фенувањето го оштетува надворешниот слој на косата, но ако косата е влажна повеќе од еден час, може да ја оштети косата внатре. Затоа, најдобро е да ја оставите вашата коса воздухот да се исуши додека не се исуши околу 75 проценти, а потоа целосно да се исгенира и, доколку е можно  да ја намалите  топлината.

МИТ 3: Ако ја кратите косата на секои 6 недели, таа ќе порасне побрзо


Косата расте од скалпот, така што фреквенцијата на фризури нема никаква врска со брзината на нејзиниот раст. Но, причината зошто толку пати сте го слушнале овој совет е тоа што редовното шишање отстранува испукани врвови – најголемите непријатели на секој што се обидува да ја пушти косата. Доколку редовно ја храни косата со балсам, маска, масло и други козметички производи, ќе биде доволно да ги скратите врвовите  на секои  8 до 12 недели, за што најдобро ќе знае вашиот фризер.

МИТ 4: Ако често ја врзувате косата, ќе изгубите повеќе

 Ова е делумно точно. Ниско репче и лабава пунџа нема да ви наштетат на косата, но ако често ја стиснете косата (што може да му наштети на скалпот во текот на денот), тоа ќе се случи, како и прекумерно чешлање – ќе ја повлечете и коса што сè уште не испаднала, и ризикувате оштетување на фоликулите на косата, што може да доведе до трајно опаѓање на косата на деловите од главата.

МИТ 5: Косата ќе биде најубава ако го исплакнете шампонот со ладна вода

Овој мит се заснова на фактот дека студената вода најдобро ќе ги отстрани мртвите клетки од површината на косата и косата потоа ќе биде мазна и сјајна. Сепак, влакната содржат и живи клетки кои не се засегнати од студена вода. Ако сакате вашата коса да изгледа здрава и мазна, повеќе инвестирајте во квалитетен балсам.