Научно истражување открива: Што се случува со нашето тело ако не се тушираме редовно ?!

12 јули, 2020
Annotation 2020-07-12 165737

Низа научни тестови на волонтерите ги отфрлија придобивките на поретко туширање …

Освен ако не сте на кампување во природа, постои голема веројатност редовно да се туширате и на тој начин да одржувате хигиена. Општите препораки се дека е добро да се истуширате еднаш дневно во потоплите месеци од годината, додека во зимските години доволно е да го земате еднаш на секои два дена, поради прекумерно сушење на кожата.

Но, не се согласуваат сите со тоа, особено луѓето кои тврдат дека кожата има своја природна заштита во форма на себум, со што се зачувува нејзиниот здрав сјај и pH вредност, така што според нив, миењето на телото најдобро се сведува на само колку што е потребно.

Тимот на научници одлучи да ги провери резултатите од прескокнување на тушот за неколку дена, за да ја дознае вистината – има ли штета во секојдневното капење?

Еве што открија:

Лошите бактерии создаваат дисбаланс

Човечката кожа е покриена со бактерии (со околу 1000 различни типа), како и габи (дополнителни 80 типа). Повеќето од овие микроби се добри за нас и ни помагаат да се бориме со лошите. Она што го правиме сапунот и водата е да им помогнеме на добрите бактерии да се борат со опасните бактерии, и без тоа нашето тело станува поранливо на разни инфекции и нехигиенски проблеми отколку бактериите што ги собираме на различни места – од јавниот превоз, салата, работното место и контакт со други луѓе, пишува Business Insider.

НЕ Туширањето ја оштетува кожата

Ако кожата не се измие, на неа се создаваат маснотии и нечистотии, предизвикувајќи затнување на порите и воспаление во форма на осип и иритација. Ова важи и за оние кои страдаат од разни егзема, кои можат да ја влошат нивната состојба со избегнување на миење, па дури има и официјална медицинска состојба, која се однесува на кожата со занемарена хигиена, „дерматис запонета“ (Синдром на занемарена кожа).

Мирисот неизбежно се јавува

Докажано е дека најинтензивната последица од нетуширањето, како и онаа што се јавува прво, е непријатен мирис. Без оглед на количината на активност, човечкото тело секогаш произведува пот, што е еден од начините да се ослободи од токсините од телото. Бактериите кои се размножуваат на кожата во таква ситуација произведуваат гасови кои трошат протеини и масни киселини, а тоа произведува дури 30 различни мириси, во зависност од исхраната и хормоналниот статус на поединецот.

Слободно можете да го користите тушот секој ден, но избегнувајте секојдневна употреба на гелови и агресивни средства за чистење на кожата, така што, особено во зимските месеци, се препорачува да се истуширате повремено само со вода или сапун за бебиња, советуваат научниците.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi