Ние ви помагаме да изберете: BB, CC или DD крем?

6 јуни, 2020
бб

Креми CC: “color correcting” или корекција на бојата

Разликата помеѓу кремите за BB и CC е многу мала. Обично, CC ја изедначува бојата на телото, а производите главно се наменети за ублажување на црвенило или дисколорација, така што кремите CC ги покриваат несовршеностите на кожата многу подобро, споредено со споменатата BB. Овој крем може да се користи исто така и како основа, доколку се нанесува под течни пудра.

DD креми: “daily defense” или дневна одбрана

DD кремот се појави релативно неодамна на пазарот за козметика, и тие се хибридна верзија на креми за BB и CC, односно ги имаат сите предности на двете, со посилни анти-старечки ефекти. Ова најдобро може да се види преку редовна употреба, затоа што кремите DD ги намалуваат порите, го намалуваат појавувањето на мали брчки и обезбедуваат посвеж, рамномерен тен. DD исто така ја храни, гали и штити кожата од надворешно оштетување на одличен начин, како и веќе споменатите креми. Можете исто така да ги користите како база, или одделно, ако не сакате поголема покривна моќ.

„Алфабетските“ креми заземаат сè повеќе простор на полиците во вашите омилени дрогерии, а нивните својства сè уште се разликуваат – еве како да го изберете вистинскиот за вашите потреби!

Формулирани по азбучен ред, овие креми можат да се пофалат со фантастични ефекти врз кожата, како хидратација и покривање на мали несовршености, како и мазнење на тен. Како и да е, меѓу нив има многу разлики, поради што решивме да ви откриеме за што се, какви се разликите и што е најважно – која треба да ја користите.

Крем за BB: “beauty balm”  или мелем за убавина

Кремите BB за прв пат се појавија на азискиот пазар, само што станаа многу популарни во Америка во последните две години. Кремите за BB се сметаат за подобрена верзија на тонерите, затоа што тие имаат многу полесна текстура и поприроден изглед од течните пудри. Покрај тоа што покрива мали несовршености, овој производ делува како основа (база), ја хидрира кожата на лицето, го изедначува тенот и штити од штетните сончеви зраци.

Што се однесува до изборот, ве советуваме да ги изберете оние со соодветна заштита од сонце, кои можете да ги носите во текот на денот. Многу е важно по чистењето на лицето да нанесете хидратанта крема, а потоа ББ на целото лице и очните капаци. Можете да го нанесете самостојно или во комбинација со течен пудра. Од сите „азбучни“ креми, BB кремите најмалку ги покриваат несовршеностите на кожата и се идеален избор за помладите жени.