Пет начини како брзо да се ослободите од акните

16 јули, 2020
дрфтѕрт

Едвај го чекате тој ден кога имате важен состанок, но тоа утро се појави голем мозолче на лицето кое целосно ви го расипа расположението. Овој проблем можете да го решите со 2% салицилна киселина, што е најдобрата можна опција, но може да потрае и до 7 дена за да го видите ефектот, па затоа е добро да имате алтернативно решение што ќе ги намали вашите акни во најкус можен рок. Подолу ви носиме пет начини како брзо и ефикасно да се ослободите од акните што ве вознемируваат толку многу.

Користете хидрокортизон крем како третман на акни

Овој крем ги содржи истите стероиди што дерматолозите ги ставаат директно во акните. Колку повеќе ќе го оставите да стои, толку повеќе ефект ќе има. Оставете го да работи најмалку 15 минути пред да го отстраните, но не заборавајте да се консултирате со вашиот дерматолог за употреба, бидејќи е крајно агресивен.

Користете капки за очи

Додека во почетокот може да звучи лудо, капка за очи ќе го намали црвенилото на вашите акни како што тоа се прави со очите. Земете памучна вата во која ќе впиете капки кои го намалуваат црвенилото на очите и лесно се нанесувате на мозолчето.

Маска од глина

Забрзајте го процесот со глина маска која покажа бројни придобивки во случај на акни и мозолчиња. Се нанесува директно на мозолчето и кога е целосно суво отстранете го.

Гел за миење на лицето со 2% салицилна киселина

Ако сте склони кон хормонални мозолчиња околу устата, започнете со употреба на гел за миење на лицето на салицилна киселина една недела пред менструалниот циклус и автоматски ќе ги намалите шансите за развој на хормонални мозолчиња.

Не стискајте мозолчиња

Истискувањето на акните може да ја оштети бариерата на вашата кожа и да ја влоши состојбата на вашите акни, но ако не сте 100% сигурни дека може да ви помогне (иако не го препорачуваме), одете под врел туш и нежно исцедете ги акните со памучна вата за да го намалите притисокот околу воспалените акни.