Сигурно и вие не знаевте дека кората од бананата може да ја искористите на овој начин

8 април, 2020
banana

Откако ќе изедете банана, нејзината кора завршува претежно во ѓубре, но најдовме начини на кои може мудро да ја користите.

За чистење скара и сребрен накит, што ви го откриваме подолу…

Како дете научивме дека секој отпад не е ѓубре, а истото правило може да се примени и со кора од банана. Исто така, признаваме дека во нашето домаќинство, по јадењето кората од банана, најчесто завршува во био-отпад, но ова е одлична можност да се види како можеме да ја користиме.

На пример, дали знаевте дека користењето кора од банана го олеснува извлекувањето трн или мали остатоци што се забоделе под вашата кожа. Доволно е да се помине на внатрешноста на кората од банана над погодениот дел и ензимите од него ќе овозможат кожата полесно да омекне и отстрани остатоците.

1. Враќа сјај на растенијата.

Кората од банана ги освежува лисјата на растенијата. Кората ќе ги исчисти од прашина, ќе ги нахрани и ќе го врати нивниот сјај. Од него можете да направите и компост, што ќе биде одлична исхрана за вашите растенија, особено рози.

2. Помага во борбата против акните, хемороидите и брадавиците. Кората од банана содржи витамин Ц и витамин Е, како и калиум, цинк, железо и манган. Овие хранливи материи можат да го ублажат воспалението и да го намалат појавувањето на акните, па затоа е препорачливо да нанесете на погодените области од внатрешноста на кората од банана, оставете ја околу 20 минути и потоа исплакнете со вода. Треба да го навлажнете лицето и да ја повторите истата постапка три пати неделно. Освен акните, внатрешноста на кора од банана може да помогне при црвенило предизвикано од хемороиди. Таа е исто така голем сојузник во борбата против брадавиците. Секоја вечер, подрачјето погодено од брадавицата прво се подмачкува со внатрешноста на кора од банана, а потоа се витка во целата кора и се покрива со фолија, оставајќи ја преку ноќ. Оваа постапка треба да се повторува максимум две недели за да исчезне брадавицата.

3. Ублажува чешање

Тоа е навистина корисен трик за летото што претстои, за напад од комарец и инсекти. За да ја намалите иритацијата предизвикана од прободување, ставете кора од банана на местота и истријте ја раната за да се ослободите од непријатното чешање. Покрај тоа, можете да го користите за борба против инсектите и е идеален сојузник за оние кои имаат градина и кои не сакаат да користат инсектициди.

4. Ја закрепнува косата

Според славниот доктор Оз, бананата е еден од најдобрите „лекови“ за оштетена коса. И рецептот за една ваква маска од банана ја вклучува внатрешноста на кората на која се додаваат мед, јајца и масло. Сите тие се ставаат во блендер и се вари во врела вода. Откако ќе се просее на газа (или најлон), добиената мешавина рамномерно се нанесува на исчешланата коса од скалпот до врвовите. Оставете ја маската на вашата коса 20 минути, а потоа измијте двапати со шампон и вода. Кога ќе завршите, вашата коса ќе биде мека, свиленкаста и сјајна….