Топла бања од кокосово масло е спас за сува коса и првут

31 јули, 2020
хјјл

Покрај готвењето, кокосовото масло е една од неизбежните состојки на многу третмани за убавина, особено за нега на коса. Богато е со масни киселини кои се апсорбираат во косата и ја враќаат влажноста на сувата коса

Многу студии го докажаа неговиот заштитен ефект против надворешните влијанија, можноста да се врати влагата и да се зајакне косата.

  • Кокосовото масло е богато со природни липиди кои имаат корисен ефект врз косата и скалпот, вели дерматологот Ава Шамбан од Беверли Хилс, но забележува дека не е за секого. На пример, вели тој, исто како масла што се нанесуваат на лицето, ако ставите премногу директно на скалпот, порите можат да се запушат, што ќе предизвика зголемена секреција на маснотии.

Исто така, поради неговиот корисен ефект врз сувата коса, што спречува пукање на краевите, ако премногу го ставате, косата ќе „падне“ под тежината на маслото и ќе делува остра на допир, предупредува фризерот и стилист Филип Берковиц. Резултатот ќе биде груба, густа, сува и нерамна коса.

За да бидете сигурни дека на вашата коса и треба третман со кокосово масло, прво направете тест, додава дерматологот Шамбан и вели еднаш неделно, да нанесете мала количина на вашата коса и да ги следите резултатите. Ако ова се покаже како што треба, обидете се со некои од овие методи за реставрација и нега на коса.

Источен ритуал


Жените во јужните делови на Азија сè до Средниот исток традиционално ја третираат косата со кокосовото масло. Една од третманите е масажа со топло масло за време на кое маслото се масира во косата, но не и во скалпот.

Овој метод датира од ајурведскиот лек – маслото се нанесува на косата проследено со масажа на скалпот кој трае 10 до 15 минути. Маслото се остава на косата дополнителни 15 минути, потоа се исплакнува и се нанесува мелемот. Косата не се мие до следниот ден. Така, на пример, проблемот со првут може да се реши, додава Др. Шамбан

Спречете ја косата од суви врвови


Најчесто кокосовото масло е составено од заситени масти кои се ефикасни на непослушна коса. Но, тоа мора да се користи во многу мали количини. Ако одлучите да го користите само за стилизирање на вашата коса, нанесете ја на вашата коса пред ‘пеглање’ и сушење или ставете ја само на краевите, додава лекарот, велејќи да не го ставате на корените на косата.

Домашна маска


Измешајте масло од кокос и бадем и неколку капки есенцијално масло од лаванда. Потоа додадете јогурт кој е богат со млечна киселина која нежно ги отстранува мртвите клетки на кожата, вели Берковиц. Оваа маска ќе го исчисти скалпот, ќе ги отстрани мртвите клетки на кожата и ќе го охрабри повеќе бујниот раст на косата, додава тој.

Оставете ја преку ноќ


Ако имате проблеми со сув скалп, користете кокосово масло во текот на ноќта. Поделете ја косата на неколку делови и нанесете го маслото од корените до краевите. Врзете ја во плетенка или завиткајте ја во крпа и оставете ја да дејствува преку ноќ. Утрото измијте ја косата, веројатно ќе мора двапати да ја шампонирате затоа што во спротивно ќе делува мрсно, а со тоа ќе спречите маслото да навлезе подлабоко во порите на скалпот, забележува дерматологот.