Традиционалната медицина може да ви помогне со негата на лицето: Со овие зачини и билки, намалете ги брчките и вратете го сјајот на лицето!

29 август, 2020
127713_kur_ff

Со векови, луѓето користеле билки и зачини, кои можат да бидат корисни за целокупното здравје, а не чинат многу.

Ако сакате да го одржите младешкиот изглед на лицето и телото, постои традиционален лек за запирање на знаците на стареење.

Босилек

Се користи друга форма на босилек, позната како свет босилек, која игра значајна улога во спречување на здравствени состојби поврзани со стареењето. Светиот босилек содржи адаптогени кои ја зголемуваат способноста на организмот да се бори против стресот, водечка причина за предвремено стареење. Адаптогените создаваат смирувачки ефект врз умот и телото. Исто така, со управување со стресните хормони, светиот босилек го намалува ризикот од состојби поврзани со стресот, како што се срцеви заболувања, дијабетес и деменција. Бидејќи стресот влијае и на кожата, нанесувањето на растението локално може да го намали воспалението и хиперпигментацијата.

Куркума

Ако помешате куркума со мала количина млеко, пастата делува како длабок пилинг за да го подобри изгледот на вашата кожа и видливо да ги намали порите. Ако се користи редовно, помага во затегнување на кожата, намалувајќи ги фините линии и брчките. Покрај видливите знаци на стареење, куркумата може да спречи многу здравствени состојби поврзани со стареењето.

Оригано

Ако го разредите есенцијалното масло од оригано во некое основно масло, можете да го нанесете на кожата, а бидејќи содржи многу антиоксиданти и витамини, тоа ќе ја подобри еластичноста на кожата и ќе и даде нов изглед. Маслото од оригано може да го забрза заздравувањето на мали гребнатини и посекотини, бидејќи има антибактериски својства.

Боровинка

Екстрактот од боровинка е популарен додаток кој содржи хемикалии познати како антоцијани. Оние кои ја даваат виолетовата боја и играат голема улога во здравјето на очите. Студиите покажаа дека боровинките можат да го намалат ризикот од катаракта и глауком заради нивната способност да ги зајакнат крвните садови и да заштитат од оштетување на мрежницата. Тие исто така го стимулираат протокот на крв и циркулацијата, снабдувајќи ја кожата со дополнителен кислород. Ова зголемување ја одржува еластичноста на кожата и го намалува појавувањето на проширени вени.

Гинко

Двете активни компоненти на гинко се флавоноиди и терпеноиди. Флавоноидите ги штитат клетките од оштетување и придонесуваат за здрава, младешка кожа. Нанесувањето на екстракт од гинко на кожата делува како бариера против УВ-зраци, слично на ефектите на крема за сончање. Другата активна состојка, терпеноидите, ја зголемуваат циркулацијата на крвта и може да спречат формирање на згрутчување на крвта, намалувајќи го ризикот од срцев или мозочен удар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris