„Вампирско“ затегнување на лицето. Разубавете се со помош на сопствената крв

19 јули, 2020
н мн

Покрај подмладување, овој третман може да се користи и во здравствената служба, а за тоа зборуваше јавно тенисерот Рафаел Надал, кој го искористи во борбата против болното колено, како и голферот Тајгер Вудс, кому му помогна во лекувањето на болниот лакт кога го освои најголемиот трофеј. Закрепнувањето по терапијата е исклучително брзо, се користи локален анестетик, така што искуството не е болно, туку само непријатно, вели д-р Марко Мајсторовиќ за нашиот портал.

Третманот, како што вели, бара голем број убоди, дури и над 60 убоди на лицето, и секако не е пријатно, но по 40 минути црвенилото исчезнува, па нема последици. PRP во служба на убавината, како што вели, е третман со концентрирани тромбоцити што го стимулира производството на колаген: “Резултатот е зголемен тон на кожата, намалување на лузни, особено оние предизвикани од мозолчиња, избледување на оштетување од сонцето и ублажување на фини брчки и линии на кожата на деколтето и вратот. Кога се нанесува на влакнестиот дел од главата, тој дава многу подобар квалитет на косата, а косата станува поцелосна и погуста “, објаснува д-р Мајсторовиќ. Тој посочува дека дејството на голем број фактори на раст што ги носат тромбоцитите, доведува до регенерација на клетките на кожата, структура на кожата и со тоа и на подобрување на квалитетот на коренот на косата.

Foto: Depositphotos/ valuavitaly

“Придобивката е исто така што практично нема можни компликации, бидејќи пациентот ја примил својата крв механички обработена. Обнова е исто така екстремно кратка, така што можете да одите на работа следниот ден, без страв дека некој ќе забележи белези на вашето лице”, вели тој.

Понатаму д-р Мајсторовиќ посочува дека терапијата со концентрирани тромбоцити се применува еднаш месечно во првите три месеци, а потоа се повторува еднаш на 6 месеци до еднаш годишно, во зависност од состојбата на кожата на пациентот.


“Голема количина на фактори на раст кои се наоѓаат во тромбоцитите се ослободуваат кога тромбоцитите доаѓаат во контакт со оштетеното ткиво. Штетата што ги активира е всушност игла која инјектира тромбоцити во вашата кожа. Факторите на раст дополнително влијаат на регенерацијата на клетките и зголемената синтеза на колаген што дополнително го затегнува лицето, ги исполнува малите брчки и ги корегира ситните лузни “, вели д-р Мајсторовиќ. Иако познати личности во Србија, како што е пејачката Јелена Томашевиќ, го пофалуваат третманот со PRP, има такви кои велат дека нема ефект.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi