Вазелин, маст која е моментално решение за разни проблеми

26 јули, 2020
сдфсдфсдф


Тешко е да се најде дом денес што не содржи барем едно шише вазелин. Иако првото здружение со споменување на овој производ не е поврзано со грижата и убавината, оваа ефтина и едноставна формула може да се користи за различни намени. Дури и некои светски sвезди, како Оливија Палермо и Џенифер Анистон, се колнат во моќта на оваа маст.


Вазелинот е откриен во Пенсилванија на крајот на деветнаесеттиот век. Млад англиски хемичар забележал значителен лековит ефект врз кожата како резултат на дејството на природните материи, што се појавило како нуспроизвод на вадење на нафта.

Како производ за нега

Вазелин е одлично решение за интензивно лекување на сува и испукана кожа. Можете да го користите за лекување на кутикулите, сувите потпетици, колената, лактите, но и наместо мелеми за усни. Аплицирајте на проблематичните области пред спиење неколку дена и ќе забележите многу брзо подобрување.

Пилинг

Вазелин, исто така, може да се користи како ефикасен пилинг. За усните, користете кристален шеќер со малку вазелин, а за телото, заменете го шеќерот со морска сол. Советот е само да не претерувате со ова, туку со механичките полинзи воопшто. Еднаш неделно е доволно.

Испукани краеви на косата

Ако вашата коса е подготвена за фризура и ја пуштите и не сакате да ја менувате должината, вазелин е решението. Намачкајте ги краевите со малку вазелин, што навидум ќе ги покрие испуканите краеви сè додека не сте подготвени за нова фризура.

Заштита на боја

Ако ја нанесете по должината на работ на косата на лицето пред да ја обоите косата, ќе ја заштитите вашата кожа од штетни хемикалии и траги на боја, особено ако ја обоите со потемни нијанси.