ВАЖНО: Вежбате, не јадете а не слабеете?! Ова се причините за тоа! Немојте да ги потценувате!!!

4 август, 2020
јетра

Црниот дроб е важен орган кој има преку 400 функции во организмот. Неговата главна функција е чистење на телото од токсини.

Останатите важни функции кои ги врши црниот дроб е и производството на жолчка (алкално соединение кое помага во варењето), го регулира гликогенот, производството на хормони, разградувањето на цревните крвни зрнца и синтеза на протеини во плазмата. Исто така складира и многу важни витамини и минерали како што се витамин А, витамин Д, витамин Б12, витамин К, железо и бакар.

Во првата фаза на детоксификација црниот дроб користи ензими за да ги претвори токсичните супстанции во помалку штетни.

Во втората фаза на детоксикација црниот дроб вклучува мешање на токсините со други молекули заради зголемување на нивната растворливост во вода. Тоа му овозмижува на телото безбедно да ги отстранува насобраните отрови и материи.

Луѓето кои се свесни за важноста на црниот дроб се обидуваат да живеат поздрав живот, јадат органска храна, пијат чиста вода, редовно вежбаат и користат нетоксични средства за хигиена.

Но тоа некогаш не е доволно, бидејќи секојдневно сме изложени на токсини кои се наоѓаат во нашата околина.

Како да знаете дека црниот дроб не ви функционира правилно?

 • имате силни главоболки и мигрени
 • чувствувате анксиозност и депресија
 • негативни емоции
 • хронични болки во мускулите и зглобовите
 • болка во стомакот
 • проблем со варење на храната
 • алергии
 • гасови
 • стомачни проблеми
 • лош здив
 • прекумерно потење

Што можете да промените:

Јадете здрава храна секој ден во исто време. Комбинирајте растителни протеини, житарици, ферментирана храна, сирови ореви и семки.

Пијте многу чиста вода.

Зголемете го внесот на кокосово, ленено масло и масло од коноп.

Јадете најмалку 35 влакна дневно. Добри извори на влакна се чијата, артичоката, ленено семе, авокадо, брокули и тн.

Престанете да јадете слатки и тесто.

Секојдневно јадете јајца, свеж спанаќ, магдонос, лук, кромид, кељ…

Куркума: главната состојка на куркумата е куркумен кој е познат по здравствените придобивки, но најмногу по тоа што ги обновува клетките на црниот дроб.

Магарешки трн: ова е најверојатно најдоброто растение за црниот дроб. Го чисти црниот дроб од оштетувања кои можат да бидат предизвикани од вируси, токсини и алкохол.

Доколку црниот дроб не ви функционира како што треба- килограмите можат само да се таложат и покрај диетите и вежбањето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris