Која е тајната на Изабел Голарт за нејзиното соврсено тело?

11 јуни, 2020
Annotation 2020-06-10 155154

Бразилката Изабел Голарт (35), поранешен ангел на Викторија Сикрет и топ-модел, многу добро знае дека за совршена фигура е потребна многу работа. И, се чини, таа не го гледа тоа како напор. Всушност, таа е позната како „зависник од фитнес“.

  • Јас сум професионален модел, но исто така и спортист, пријател, ќерка, сестра … Вежбањето ми помогна да се справам со стресот, во сите аспекти од животот, и приватниот и деловниот. Со вежбање, исто како и со мојата работа, пристапувам професионално. Честопати им велам на моите тренери: „Сакам да работам како што се подготвувам за професионална кариера, за секаков вид обука што е во прашање“. Имено, достигнувате такво ниво на фокус, мотивација и посветеност што ви овозможува лесно да ја постигнете вашата цел“ – верува таа.

Иако нејзината убавина се должи на бразилските гени, таа тоа не го зема здраво за готово. Секој ден таа строго се придржува кон својата фитнес рутина која не ја крие љубоморно од остатокот на јавноста. Таа на својот профил на Инстаграм често објавува кратки видеа од своите вежби, кои можете лесно да ги најдете во пребарувачот – само треба да го следите нејзиниот хаштаг #BodyByIza. Бидејќи не е доцна за летните подготовки, и дека извајаниот стомак е она за што е најпозната Изабел, можеби не е лудо да се „украдат“ некои нејзини рецепти.

Основата е основата, јадрото е сè!

Јадрото, или во превод, јадрото на телото, е група на мускули чија главна функција е стабилност на мускулите на долниот дел на грбот и карлицата, а со внимателно дизајнирани вежби горните и долните екстремитети буквално се „поврзануваат“ со центарот на телото.

  • Обожавам да го вежбам тој дел од телото, тоа е местото каде што се почнува. Имам неколку омилени вежби што ги правам цело време, но внимавам моето тело да не е улежано, затоа често вметнувам нови вежби. Вежбам секој ден и јас гарантирам дека за само два или три месеци, секој може да направи чуда за нивното тело – вели Бразилката и додава дека таа е вклучена во спортот, ште кога била дете. На училиште, таа се натпреваруваше во трчање, одбојка, кошарка, па дури и во фудбал и гимнастика. Освен фигурата, вели таа, таа му должи на спортот можност лесно да се фокусира на сè, но и на силата и мотивацијата.

Не ви треба теретана

Можете да вежбате насекаде. Честопати, кога немам време да одам во теретана заради работа, вежбам брз тренинг во хотелска соба. Без никакви помагала, користејќи ја јачината на моето тело, правам вежби за нозете, задникот, стомачните и рацете. И, да, секогаш имам јаже и топка за надувување со мене. Тоа е дел од мојата задолжителна опрема на секое патување, додава врвниот модел и вели дека некогаш вежбала и во авион. Нејзиниот брат ја предизвика, и таа веднаш се согласи – вежбите „во воздух“ беше незаборавни. Но, кога станува збор за трениг во затворен простор, нејзините омилени се Пилатес, кикбокс, функционална тренинг, па дури и TRX. Но, таа исто така сака да вежба надвор – честопати практикува јога по природа.

Хоп-хоп

Прескокнувањето на јажето предизвикува серија пожелни процеси во организмот – срцето работи побрзо и калориите се трошат повеќе. И ова е јаддрото каде што основните мускули работат задолжени за стабилизација, а во исто време целото тело работи – долниот дел на телото се наведнува, се движат рацете и рамената, што ја подобрува координацијата и рамнотежата.

Забава со хула-хоп

Покрај јажето, таа сака и други „детски“ реквизити. Така, таа сподели видео на својот Инстаграм во кое спинува хула-хоп обрач. Ова е една од вежбите што ги гради основните мускули, особено стомачните, и резултатите се видливи многу брзо. Додека го ротирате, активирате дури 30 основни мускули, станувате пофлексибилни и создавате чувство на рамнотежа.

Јога на даска, среде Париз ...

Во природата, таа често комбинира трчање и јога. Така, за време на престојот во Париз по тренингот, таа изведуваше обука по јога под славната Ајфеловата кула. И кога е на плажа, таа комбинира јога со водени активности. Таа е голема обожавателка на СУП, веслање на даска на која вежба јога.

Додека веслате на даска, сите мускули на телото работат, од нозете, задникот, стомачните, долниот дел на грбот до рацете и рамената. Кога јога-елементи се додаваат на балансирање на водата, притоа зајакнувајќи го чувството за рамнотежа, се зголемува фокусот и присуството во моментот.

Витаминска бомба да се започне денот

Јас, исто така, внимавам на мојата диета, а утринските оброци се најважни за мене. Наутрото задолжително пијам исцеден свеж сок. Имам 15 рецепти што ги пијам 15 дена по ред. Кога ќе го завртам кругот, започнувам од почеток. Правам сокови од овошје, зеленчук, претежно темно зелен лиснат зеленчук, па дури и житарки. Бидејќи тренира секој ден, таа после секое тренирање се грижи да му обезбеди на организмот добар протеински оброк или барем протеински бар.

Таа додава дека при изборот на храна има тенденција да избегнува храна без глутен, но сака да јаде леб. Но, не било каков бел, туку домашен леб. Нејзиниот пристап кон исхраната е многу едноставен. Бидете сигурни дека таа има нешто едноставно и здраво во секоја чинија – протеини, јаглени хидрати и зеленчук. Дури и кога е надвор, внимателно избира што да нарача во ресторанот.

Но, тој здрав начин на живот не ја дефинира – таа тоа го прави за да стане подобра верзија на себе, вели таа.

– Не се будам секое утро со мисла дека сакам да изгледам добро, се будам со мислата дека сакам да се чувствувам добро – вели таа, додавајќи дека кога ќе влезе во собата сака да дојде во допир со позитивност, нејзината цел е да ги натера луѓето околу неа да се чувствуваат одлично, да се смеат .