Видео: Имате влакна на брадата? Овој домашен микс ќе ви помогне против несаканите влакна на лицето

4 мај, 2020
маска 2

Никој не сака да има влакна на брадата, но оваа област на лицето е многу чувствителна и потребни се многу нежни методи за да се избегне иритација на лицето. Затоа, ви претставуваме едноставен рецепт со три различни домашни состојки кои ќе ви помогнат да се справите со влакната на лицето во иднина.

Bring It On Fox GIF by Hell's Kitchen - Find & Share on GIPHY

За смесата најпрво ви е потребно мед. Имено, медот е богат со многу антиоксиданти и витамини и е природно чудотворно средство. Втората состојка е овес – ја регулира pH вредноста на кожата и ги елиминира мртвите клетки на кожата. Покрај тоа, се користи лимон – ја осветлува кожата и го спречува растот на влакната.

Потребно ви е:

  • 2 лажици чист пчеличен мед
  • 2 лажици сок од лимон
  • 1 лажица био овесна каша

Подготовка и користење

Измешајте ги сите состојки додека не настане леплива паста. Нанесете ја пастата на погодените области на лицето и масирајте во нежни кружни движења. Притоа, тријте и во спротивната насока од растот на влакната за целосно да ги отстраните. На крајот, отстранете ја мешавина со вода и нанесете хидратантна крема на целото лице.

Совет: За да ја постигнете оптималната цел, оваа постапка треба да ја повторувате два до три пати неделно, а во рок од еден месец ќе ги видите резултатите.

Погледнете го видеото: