ВНИМАВАЈТЕ: Брзите диети можат да ви го уништат здравјето. Еве што се случува ако одеднаш ги намалите килограмите

8 декември, 2020
153077_bread-5243574-1920_f

Ако сакате брзо да изгубите тежина , треба да бидете свесни и за последиците што може да ги имаат ваквите начини на диети .Промислете дали ова е вистинскиот начин да изгубите тежина.


Нерамнотежа на хормоните

Ако прескокнете оброк, постои нерамнотежа помеѓу хормоните. Вашиот кортизол се крева и ве прави нервозни. Инсулинот исто така се зголемува, а потоа паѓа, што доведува до нарушувања на шеќерот во крвта, па дури и дебелеење.

Проблеми со варењето на храната

Вашето тело е активно во текот на денот, така што кога ќе прескокнете оброк, телото нема што да процесира, така што самиот дигестивен систем престанува да работи како кога имате редовни оброци. За метаболизмот и дигестивниот систем, најдобро е да имате три оброка на ден плус две закуски.

Задржување на маснотии

Прескокнување оброк го збунува телото. Мисли дека гладуваш. Кога тоа ќе се случи, телото почнува да складира маснотии за да се обезбеди со гориво за следниот период.

Станувате депресивни

Веројатно сте забележале кај себе или кај луѓето околу вас дека кога сме гладни ќе бидеме лути. Ова се должи на нерамнотежата на хормоните што предизвикуваат чувство на депресија и нервоза.

Се јавува прејадување

Прејадувањето обично оди по прескокнат, да речеме ручек. Телото е толку истоштено на време на вечера и всушност „вика“ калории. Тогаш обично се јавува прејадување, што обично резултира со болка во стомакот и акумулација на вишок маснотии и килограми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris