ВО ВАШАТА КУЈНА ЌЕ НАЈДЕТЕ СЕ ШТО ВИ Е ПОТРЕБНО: Негувајте ги сувите раце – користејќи јогурт, банана или мед

28 април, 2020
290255_shutterstock-790646674_ff (1)

Користете ги овие три продукти за да и служите на убавината и грижата за сувите, искривени раце.

Јогурт

Обичен јогурт е вистински суперхерој кога станува збор за санирање на лошите услови на кожата. Покрај тоа што ќе ја врати изгубената влага, јогуртот ја чисти и го охрабрува отстранувањето на исушениот слој, правејќи  полесно обнова. Сето ова благодарение на високата содржина на млечна киселина.

Земете голема лажица целосен масен јогурт во рацете, намачкајте  го рамномерно и нежно масирајте ги рацете најмалку 5 минути. Потоа, оставете го јогуртот да стои на вашите раце уште 10 – 12 минути. Ако кожата апсорбира, додадете повеќе јогурт. Потоа исплакнете го со млака вода. Повторете го секој или секој втор ден, во зависност од состојбата на кожата на вашите раце.

Но, јогуртот не е единствената храна што може да ни помогне ако немаме креми за раце или ако ни треба дополнителна нега – што е многу веројатно деновиве. Погледнете ја моќта на бананите и медот!

Зрела банана

Презаситената банана не само што ја враќа влагата на многу сува кожа, туку и ги намалува брчките и ја прави кожата да изгледа помлада (значи дека може да ставиме и маска за банана на лицето).

Мелете половина или 1 цела многу зрела банана со миксер за стапчиња и мачкајте ја со рацете. Оставете да отстои 25-30 минути. Исплакнете со топла вода, исушете ги рацете и нанесете кремо за раце што обично го користите.

Мед

Медот е еден од најкорисните продукти во борбата против испуканите раце бидејќи ја враќа влажноста на кожата, а антиоксидансите од мед се додаден бонус на убавата кожа. Нанесете тенок слој мед на вашите раце и оставете да отстои 10 до 12 минути. Исплакнете со млака вода и исушете со пешкир. Ако сакате побрзи резултати, повторете го процесот двапати на ден.