Заблуда е дека е тешко да ги изгубите вишокот килограми со возраста, потребен ви е само добар план

26 декември, 2020
dreamstime-m-166174424

Луѓето често мислат дека губењето на вишокот килограми со возраста е тешко да се елиминира само со диета и вежбање и дека по одредена возраст не треба ни да се обидувате затоа што нема смисла.

Здравствените експерти докажаа дека губењето на вишокот килограми, ако го правите тоа на здрав начин, придонесува за помал ризик од кардиоваскуларни болести и дијабетес и други хронични болести поврзани со дебелината.

Но, луѓето честопати потешко губат килограми како што стареат, особено ако тоа планираат да го сторат со помош на правилна диета и редовно вежбање.

Зошто загубата е важна на која било возраст?

Предрасудите се причина што луѓето мислат дека зголемувањето на телесната тежина и развојот на болести поврзани со дебелината е невозможно да се избегнат во староста, бидејќи одржувањето здрава тежина се смета за невозможна мисија. Меѓутоа, кога станува збор за дијабетес, висок крвен притисок, намалена подвижност и други заболувања што се јавуваат над 50-годишна возраст, луѓето веруваат дека во староста не можат да бидат погодени од диета или дури сметаат дека слабеењето на старост е нездраво.

Но, студиите покажаа дека намерното слабеење на 60 години носи голем број здравствени придобивки, додека тоа ненамерно губење може да биде показател за некоја посериозна болест. Студијата е објавена во списанието „Current Obesity Reports“ во 2015 година, а резултатите сугерираат дека испитаниците постари од 60 години успешно изгубиле вишок килограми благодарение на диетата и вежбањето. Ова влијаеше на нивната подвижност, брзина на одење, управување со болни состојби и намалена кршливост и подобро социо-препознатливо однесување.

Слабеење над 60 години

Ова јасно докажува дека губењето вишок килограми е исто толку важно во триесеттите години, како што е во шеесеттите години и може да доведе до подобар квалитет на живот. Новата студија објавена од Clinical Endocrinology наведува дека има многу заблуди за слабеењето во староста и тие тврдат дека губење на вишокот килограми може да се постигне на која било возраст.

Студијата вклучува 242 испитаници кои се следеле од 2005 до 2016 година. Тие беа поделени во две групи и во едната беа испитаници помлади од 60 години, а во другата оние постари од 60 години. Сите се регистрирани во Националната здравствена служба како корисници на програми за слабеење за еднакво траење од 33 до 45 месеци.

Истражувачите откриле дека испитаниците помлади од 60 години биле во можност да изгубат 6,9 проценти од телесната тежина со помош на програмите што ги посетувале, додека оние над 60 години изгубиле 7,3 проценти од телесната тежина.

Како да ги намалите килограмите во староста?

Затоа, јасно е дека со добар животен стил и квалитетни програми кои вклучуваат промени во исхраната и физичката активност, бројките на вагите можат да се променат. Совети за постари лица кои сакаат да изгубат вишок килограми се применуваат првенствено на навиките во исхраната.

Вклучете повеќе овошје, зеленчук, житарици, семиња и ореви во вашата исхрана. Диеталните влакна не само што ќе ви помогнат да изгубите тежина, туку и ќе го направат варењето поздраво. Избегнувајте пијалоци со шеќер и лоша храна, но ова златно правило важи подеднакво за сите возрасни групи. Вежбајте најмалку 30 минути на ден, а тоа вклучува активности како што се градинарството, кое се смета за умерено вежбање кое го подобрува расположението. Пијте многу течности и внесувајте доволно протеини. Водата и протеините обезбедуваат чувство на ситост и помагаат во градењето на мускулната маса.

Имајте на ум дека треба да се избегнуваат активности каде постои опасност од пад. За луѓе постари од 60 години, пешачењето или градинарството се сметаат за безбедни активности, но ако сакате да постигнете повеќе, побарајте помош од искусен личен тренер или друг стручен персонал.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi