Алкохолот и стресот негативно влијаат на создавањето антитела

21 октомври, 2020
alcohol-492871_960_720

МОСКВА: Антителата кон вирусот корона се развиваат најслабо кај луѓето постари од 70 години, како и кај оние кои се под постојан стрес или редовно пијат алкохол, изјави денес за ТАСС рускиот научник Александар Гинзбург.

Директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на Гамалеј од руското Министерство за здравство рече дека, како по правило, тоа е сè попроблематично за постарите луѓе, од 70 до 80 години, вклучително и развој на антитела. Сепак, тој вели дека одредени околности можат да им го отежнат развојот на антителата кај помладите луѓе. Редовната употреба на алкохол, особено за време на периодот на вакцинација, има многу негативно влијание врз количината на развиени антитела и врз имунитетот на Т-клетките. Постојан стрес, исто така, има негативен ефект, изјави Гинзбург. Научникот исто така објасни дека производството на антитела може да биде под влијание на цитостатици и антибиотици со широк спектар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum