Чај за лекување на тумори и намалување на симптомите во менопаузата: Народен лек кој се пренесува низ генерациите! (РЕЦЕПТ)

28 септември, 2020
лек насловна

Ја чисти крвта, ги намалува туморите, ги ублажува симптомите на менопаузата и го регулира дијабетисот

Глуварчето е исклучително популарно и добро познато растение во народната медицина. Лековитите својства на глуварчето се користат за лекување на разни болести и здравствени состојби.

Глуварче:

Го чисти црниот дроб, го стимулира производството на жолчката, го регулира нивото на холестерол во крвта, третира алергии и им помага од голема помош на жените за време на менопаузата.

Дршката е најкорисен дел, бидејќи лечи дијабетес, ја прочистува крвта, го регулира метаболизмот и лечи стомачни проблеми. Нејзините лисја се богати со витамини и може да се додадат во салати и разни оброци кои ќе ви помогнат да изгубите тежина и да ги добиете потребните хранливи материи. Цветовите од глуварче се користат при подготовка на сируп кој ја чисти крвта, го подобрува варењето, ја ублажува кашлицата …

Коренот од глуварче лечи тумори и разни други здравствени проблеми.

Корените на глуварчето треба да се извадат од земјата, да се мијат и да се исушат на воздух 15 дена. После тоа, се чува во тегли на ладно и темно место.

Рецепт од сируп од глуварче:

400 жолти цвеќиња од глуварче

4 лимони исечени на парчиња

4 портокали, сецкани

3 литри вода

Подготовка: Додадете ги сите наведени состојки во водата и оставете да отстои 24 часа.

Потоа додадете 2 чаши шеќер и варете околу половина час. Кога смесата стане густа, тргнете ја од оган и истурете ја содржината во стерилизирани тегли. Користете го ова како лек за настинки, грип, кашлица и бронхитис.

Чај од глуварче за борба против тумори и симптоми на менопауза

Чајот се прави од исушени лисја од глуварче. Земете половина лажичка сушени лисја од глуварче и прелијте ги со 200 мл топла вода.

Чај можете да направите и од мешавина од 60 грама лисја од глуварче и 30 грама исушен корен од глуварче. Лажица од овој чај се става со 250 мл топла вода и малку сол. Гответе 20 минути, а потоа процедете и пијте 3 пати на ден.