Дали зборувате сами со себе? Психолозите објаснуваат дали е тоа добро или лошо

24 јули, 2020
фгфгфгфдсссс


Во еден експеримент, психолозите побарале од 20 доброволци да одат во супермаркетот и навеле сè што им било потребно за да купат. Во првиот дел од експериментот, учесниците беа должни да ја завршат задачата во тишина, додека во вториот дел гласно го повторуваа она што треба да го купат. Се испостави дека успеале постојано да се сеќаваат на повеќе производи. Психолозите истакнуваат дека овој метод помага само ако станува збор за предмети за кои се познати. На пример, знаете дека бананата е жолта и има одредена форма, а повторувањето активира одредени визуелни својства во мозокот. Но, ако повторувате нешто што не можете да го визуелизирате, тогаш истата постапка може само да ве успори и да ве збуни.


Зборувајќи гласно со себе и тоа како помага да се организираат мисли во главата. Ако ги кажете вашите проблеми гласно и слушате сами – тоа ќе ги смири нервите, тврдат психолозите. Исто така, ќе ви биде полесно да донесувате важни и тешки одлуки, да разјасните проблематична ситуација во животот итн.

Да се ​​направи список на цели и да се обиде да се постигнат, може да биде тежок предизвик. Тивкото повторување ќе го направи овој процес полесен и помирен, и ќе бидете помалку загрижени кога ќе наидете на проблем. Психолозите изјавуваат дека со повторување гласно, се концентрираме многу подобро на целта, ги контролираме нашите емоции подобро и полесно е да се продолжи понатаму кога ќе се појави проблем.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi