Доколку ги приметите овие промени на телото значи организмот ви е полн со токсини: Задолжително посетете лекар!

30 септември, 2020
819919_screenshot-20200924-220545_ls


Токсините се наоѓаат насекаде околу нас, и на различни начини се акумулираат во организмот и предизвикуваат несакани последици. Затоа, важно е да се детоксицира телото за одреден временски период и да се ослободат сите токсини. Но, од каде знаете дека вашето тело е полно со токсини, без разлика дали е од загадување, нечистотии, лоша исхрана или употреба на хемикалии и слично. Следните симптоми покажуваат дека вашето тело е полно со токсини и дека е време за детоксикација:

Имате проблеми со запек.

Вие сте збунети, се чувствувате лошо и немате добра концентрација.

Редовно се капете и користите дезодоранси, но вашето тело испушта непријатни мириси.

Имате болка во мускулите и зглобовите иако не сте напнати.

Црвенило и иритација на кожата.

Тешко ви е да заспиете навечер иако сте уморни.

Почнувате да отекувате и да добивате тежина иако сте физички активни.

Имате лош здив.

Ноктите на нозете изгледаат лошо и имате габична инфекција.

Вашата коса почнува брзо да паѓа.

Како да направите детоксикација?

Пијте големи количини вода за да се ослободите од токсините со исфрлање на течности. Вежбајте јога за подобра циркулација на крвта и ослободување на токсини. Измијте ги забите и јазикот навечер после оброк. Јадете чиста, здрава органска храна. Додадете пробиотици во вашата исхрана. Ослободете се од производи со хемикалии и токсини.