ЕДИНСТВЕН НАЧИН ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ ОД КОРОНА: Како да се спречи ширењето на инфекцијата во домот?!

5 ноември, 2020
КОРОНННННА

Вирусот Корона најлесно се шири во фамилијата, а еве како да го спречите!

Кога еден од домашните ќе се зарази со Корона, инфекцијата може да се пренесе на другите многу лесно и брзо. Ова е начин на кој најбрзо се шири короната, а експертите предупредуваат дека ретко се случува некој од членовите на семејството да се зарази, без да се заразат и другите.

За да се спречи тоа, Американскиот центар за контрола и превенција на болести издаде ново соопштение, во кое објаснуваат дека постои само еден начин да се спречи ширењето на вирусот во домот.

Нивниот совет е штом се сомневате дека некој од домот има корона, веднаш треба да ставите маски.

Од април до септември, Американскиот центар за контрола и превенција на болести утврдиле дека дури 53 проценти од луѓето што делат простор за живеење со некој што е заразен, исто така, ќе се заразат во рок од една недела.

“Брзата изолација на заразениот член на семејството може значително да го намали пренесувањето. Затоа, пожелно е да се додели посебна просторија во која ќе седи и бања за заразениот член на семејството”, се наведува во извештајот. „Изолацијата треба да започне веднаш штом се сомнева дека некој е заразен, како пред тестирање, така и пред резултатите. Јасно е дека не секој има услови секој член на семејството да има посебна просторија, а да не зборуваме за посебна бања. Затоа, официјалната препорака на CDC е сите членови на семејството да ставаат маски штом се сомневаат дека некој е заразен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi