Го зајакнува имунитетот подобро од витамин Ц: Овој пијалок докажано ги уништува вирусите и ги чисти дишните патишта!

13 октомври, 2020
ЖАЛФИЈА

Доволно е да се пие една чаша на ден


Чајот од жалфија се користи за зајакнување на организмот и борба против многу здравствени проблеми. Овој пијалок се користи во народната медицина со децении и е еден од најмоќните за зачувување на здравјето на целиот организам.

Лисјата на ова растение содржат разни минерали како магнезиум, калциум и железо, витамини како витамини А и Ц и витамини од групата Б, есенцијални масла, танини и флавони.

За жалфијата често се вели дека е лек за целото тело. Може да се користи и за орални и за надворешни цели. Од него се прават премази, но може да се консумира и како чај или во форма на масло.

Богато е и со антиоксиданти кои му помагаат на организмот во борбата против токсините. Така, има корисен ефект врз спречување на развој на рак во организмот, ја подобрува функцијата на мозокот и функцијата на меморијата.
Жалфијата ги стимулира централниот нервен систем и дигестивниот тракт. Одлично е за намалување на телесната температура. Покрај тоа, тој е природен прочистувач на крв. Чајот од жалфија максимално го зајакнува имунитетот, па затоа се препорачува во периодот кога вирусите се активни.

Успешно ги намалува главоболките и напнатоста.

Жалфијата има многу корисни својства, вклучувајќи зголемена концентрација и меморија, воспаление на грлото и респираторниот тракт, засипнатост, воспаление на разни внатрешни органи, инфекции на гениталните органи, габични инфекции на мукозните мембрани и кожата.

До пронаоѓањето на антибиотици за сите овие состојби се користеше само жалфија.

Исто така, се покажа дека оваа билка е многу ефикасна кај симптомите на менопауза и нарушувања на менструалниот циклус, при чистење на црниот дроб од токсини.

Жалфијата се користи надворешно за да се запре крварењето и да се дезинфицираат раните и чиревите. Бидејќи има спазмолитично дејство, се користи и при вдишување кај астма, бронхитис, но и при респираторни инфекции.

Жалфијата како антисептик се користи за плакнење на грлото со воспаление и рани на рак во грлото и устата. Жалфијата има и антимикробно и антиспазмодично дејство (ги релаксира мускулите). Ја намалува зголемената плунка и го регулира потењето. Жалфијата е природен конзерванс, бидејќи има антимикробен ефект.