Кога ќе престанете да ги правите овие работи ќе ги стопите масните наслаги на стомакот

19 јули, 2020
xcvbn


Пушење

Како прво, кога консумирате цигари, се проголтува многу воздух, поради што стомакот отекува. Второ, токсичните материи од цигарите ги убиваат добрите бактерии кои се одговорни за правилно функционирање на цревата. Трето, пушењето е смртоносна навика од која треба да се ослободите што е можно поскоро.

Уживање во алкохолни пијалоци

Празните калории што се внесуваат преку алкохолот помагаат да се здебелиме. Покрај тоа, редовното консумирање алкохол, дури и во мали дози, го забавува метаболизмот и го иницира организмот да складира маснотии, наместо да го користи како енергија. Исто како цигарите, алкохолот уништува добри бактерии кои му помагаат на дигестивниот систем да работи правилно и да спречи дебелеење во пределот на стомакот.

Засладени пијалоци

Најчестите виновници за надуеност се пивото и газирани пијалоци. Слатките пијалоци исто така го забавуваат метаболизмот и негативно влијаат на работата на внатрешните органи.

Претерување со кафе

Да, кафето е диуретик и логично е да се мисли дека колку повеќе пиете, толку помалку вода и сол остануваат во организмот. Но, во пракса е поинаку, затоа што премногу кофеин предизвикува дехидрација и негативно влијае на дигестивниот систем. Како резултат на тоа, забавен метаболизам и појава на масни наслаги на стомакот.

Неправилна диета

Некои правила на исхрана се исклучително важни за рамен стомак, а тоа не е да го прескокнувате појадокот, да не јадете барем три часа пред спиење и да не направите долги паузи помеѓу оброците. Овие многу едноставни правила ќе помогнат да се врати стапката на метаболизмот во нормала и телото ќе започне согорување на складираната маст.

Ритамот на спиењето

Доволно количество на квалитетен, ноќен, континуиран сон е исклучително важен за целосно здравје, но и за тенка линија. Инаку, се лачи многу хормон кортизол, што придонесува за складирање на маснотии во пределот на половината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi