Кога треба да направите ковид тест за да не биде лажно негативен?

6 ноември, 2020
test-testiranje-koronavirus-830x0

– Знаеме дека периодот на инкубација за ковид 19 е до 14 дена. И во претходната фаза на инфекција, кога нема симптоми, може да бидете негативни на тестот. Но, вие всушност би можеле да бидете носител на вирусот и да го пренесувате на други, изјави лекарот за итни случаи д-р Леана Вен за Си-ен-ен Значи, ако сакате да се тестирате како претпазливост пред да ги посетите пријателите или семејството, еве што треба да знаете: Ако се заразев вчера, дали тестирањето ќе го покажеше денес? Најверојатно не. Една студија во медицинското списание „Анали на интерна медицина“ испитува лажно-негативни резултати од тестови на луѓе кои всушност имале ковид 19.

Coronavirus: India Overpaid For Chinese COVID-19 Test Kits? What Court Case  Reveals


Колку дена му требаат на едно лице да се тестира?

„Не постои точно правило, но доказите сугерираат дека тестирањето пред третиот ден по изложувањето не е многу корисно“, рече Леслер.

Може ли да бидам заразна иако тестот беше негативен?

Апсолутно. Луѓето некако се чувствуваат безбедно кога резултатите од тестот се негативни. И тоа не е баш така – рече д-р Рошел Валенски, раководител на одделот за заразни болести во Општата болница во Масачусетс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi