Компирот е лек за целиот организам само ако се конзумира на овој начин!

22 август, 2020
vbnm

Освен што е исклучително вкусен и може да се подготви на различни начини, компирот може да послужи и како лек. Компирите имаат многу лековити својства.

Компирите се добро познат лек за срцето и крвотокот. Руските народни рецепти препорачуваат сите на возраст над 40 години да изрендаат еден средно сиров компир секое утро пред појадок и да го јадат за да спречат атеросклероза.

What Are Waxy Potatoes? | Bon Appétit

Стариот лек против тенија препорачува да јадете салата од компир со масло од орев во вечерните часови три дена по ред.

Во Русија, парчиња исечени од свеж компир беа ставани во анусот како брз лек за хемороиди.

Сиров сок од компир и врела вода од компир се нанесувале на болни делови од телото со гихт, ревматизам и лумбаго.

Во случај на висок крвен притисок, гответе ја кората од 4-5 компири 15 минути во 600 ml вода. Пијте 1-2 чаши оладена течност секој ден.

Potato Day (19th August) | Days Of The Year


Внатрешна медицинска употреба на компири

Бидејќи воопшто не содржи маснотии, тој е одличен извор на енергија за оние кои сакаат да изгубат тежина. Сепак, сокот од сиров компир најмногу се користи во народни лекови, традиционално за дигестивни проблеми: диспепсија, колика, гастритис, чиреви на органите за варење, заболувања на црниот дроб, жолчни камења и запек, и антацид. Неодамнешните истражувања покажуваат дека компирите содржат некои состојки кои можат да бидат ефикасни против вируси и карцином. Неговата кора има антиоксидантни својства, ги неутрализира деструктивните слободни радикали поврзани со голем број дегенеративни заболувања и со тоа го забавува процесот на стареење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris