Короната „удира“ на срцето! Ако сте го прележале овој вирус обрнете внимание на овие детали!

29 август, 2020
KBC Zemun 13 Alo Vladimir Markovic_1000x0

Раководител на Клиниката за кардиологија КЦС проф. Драган Симиќ вели за Танјуг дека во последно време имале прилив на пациенти со почетни проблеми со срцето кои биле заразени со вирусот корона. – Имаме пациенти кои имале лесна форма на ковид 19, кои се опоравиле и сега има проблеми – брз замор, малаксаност, чувство на скратен здив. Испитувањата покажаа дека кај одреден број од овие лица има мали проблеми во функција на левиот коморен миокард, а кај одреден број на луѓе откриваме позначајни проблеми што не се очекуваат на некој начин – наведува тој.

Subscription Companies Help Americans Stay Connected During Pandemic -  Subscription Insider

Првите резултати од студиите во светот, кои навистина беа направени на помал број пациенти, покажаа дека од 30 до 40 проценти од пациентите кои имаат корона имаат проблеми со срцето. Една неодамнешна студија од клиниката во Франкфурт покажа дека 36 проценти од пациентите кои се опоравиле и го надминале ковдид 19 сега имаат проблем и срцева слабост. – Магнетната резонанца на срцето покажува промени кои укажуваат на воспаление на срцевиот мускул, што ги гледаме кај пациенти кои преживеале коаксакичен миокардитис – вели Симиќ и додава дека затоа е важно пациентите кои биле подложени на корона да се следат подолго време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris