Короната влијае на мозокот: Научниците го откриле подмолниот механизам на вирусот кој нè тера да заразиме што повеќе луѓе

26 ноември, 2020
GettyImages-832991434


Истражувачи од Универзитетот во Њујорк во Албанија објасниле дека Ковид 19 го менува однесувањето на заразените луѓе на начин што овозможува максимално ширење и размножување! Студијата наведува дека вирусот има ефект и на еден дел од мозокот, кортексот, кој е одговорен за регулирање на емоциите и однесувањето во општеството.


Период на инкубација – подмолен потег на короната

Во короната, велат научниците, ова однесување на вирусот е дел од периодот на инкубација, што значи дека короната подмолно не предизвикува симптоми во тој период, истовремено принудувајќи го „домаќинот“ да биде во контакт со други човечки суштества. Претходна студија од 2010 г., направена на вирусот на грип, покажа дека заразените луѓе виделе двојно повеќе познаници во деновите по изложувањето на вирусот отколку порано. Бројот се искачи од просек од 54 на 101! Откриено е дека вирусот на беснило го менува однесувањето на животните и ги прави поагресивни, предизвикувајќи нивно гребење, плукање или гризење и со тоа дополнително го пренесуваат вирусот.

Короната, тогаш, исто така, влијае на нивото на хормони кои го регулираат однесувањето, желбата за репродукција и социјализација. “Вирусот се обезбедува со” цветање “на овој начин, бидејќи го менува нервниот и ендокриниот систем на заразено лице. Потребни се повеќе податоци затоа што човековото однесување е сложено, но овие откритија се загрижувачки”, вели д-р Френк Рајан, еволутивен вирусолог.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi