Младите кои прележале корона немаат антитела! Сите што ги имале ОВИЕ симптоми немаат развиено отпорност кон вирусот!

3 октомври, 2020
корона

Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе се опорават, покажува студијата направена од австриските власти на примерот на Рајхенау ан дер Ракс.

„Тоа е изненадувачки резултат, но се совпаѓа со фактот дека болеста е лесна кај овие возрасни групи“, објасни директорот на провинциската санитација на Долна Австрија, Ирмгард Ленер.

Како дел од студијата спроведена во јуни, на целото население во Рајкенау им беше понудена можност да бидат тестирани за антитела.

Во таа општина, 61 лице се разболе во пролетта, а до 260 беа во карантин.

Во студијата учествувале 1.824 луѓе, вклучително и оние кои биле позитивни на пролетта.

„Секој што бил позитивен на антитела со ПЦР, имал кашлица, како и губење на чувството за вкус и мирис, се чувствувал уморно и имал треска како понатамошни симптоми“, рече провинцискиот секретар за здравство Улрике Кенигсбергер-Лудвиг.


Оние кои не создале антитела само наводно посочиле дека настинувале, без главните симптоми на коронавирусот.

Градоначалникот на Рајкенау, Ханес Делер рече дека оваа студија покажува дека никој не е безбеден, бидејќи не е познато кога ќе се разболат сериозно, затоа е потребна поголема одговорност на граѓаните Ленер и Кенигсбергер-Лудвиг истакнаа дека резултатите од студијата покажуваат дека стратегијата на Долна Австрија во борбата против вирусот корона е точна.

„Тогаш не го стававме во карантин целото место, но продолживме со пронаоѓање контакти, што го правиме денес“, рече Ленер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum