Научниците предупредуваат: Премногу размислување влијае на здравјето

15 јули, 2020
дфсдф

Студијата спроведена од Универзитетот во Мичиген покажа дека 73 проценти од возрасните на возраст меѓу 25 и 35 години, како и 52 проценти од оние на возраст меѓу 45 и 55 години, премногу размислуваат. Преокупирани со грижи, вознемиреност, стравот од губење од кој било вид, едно лице започнува проток на негативни мисли. Честопати се случува проблемот да не е толку голем и комплициран како што го гледаме, што се случува затоа што сме субјективни кон ситуацијата во која сме премногу навлезени.


„Менталната состојба е поврзана со физичката, особено во психосоматска смисла. Лошите мисли влијаат на менталното здравје, и ако е на долг рок, тогаш полека се појавува вознемиреност, започнува депресија, се губи волја, се појавува несоница и на крајот имаме проблем. Ако не можете да се справите со лошите мисли и стресот, побарајте помош од експерти, колку побрзо, толку подобро, затоа што навистина може да се разболите “- вели д-р Станојковиќ


Студијата спроведена во Велика Британија покажа дека ние сме покреативни кога одредени делови од мозокот и когнитивните процеси се во мирување. Преголемото размислување може да предизвика да ни снема нови идеи, токму заради менталната барикада што го отежнува размислувањето.

Кога некој размислува премногу, тој е оптоварен со сопствените мисли и исход и развива стрес самостојно, а телото лачи кортизол – хормон на стрес. Со текот на времето, постојаното производство на кортизол може да биде толку заморно што може да доведе до заболување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi