Не е сеедно како ја носите маската: СЗО објави видео со детално упатство!

23 ноември, 2020
Capture-51-e1606044336901


Најдобрата ефикасност на маската лежи на основниот механизам на трите слоја – еве за што станува збор и како таа работи

Маските, генерално, првенствено придонесуваат за фактот дека вашите капки, кои потенцијално содржат вируси и бактерии, не се шират во околината. До одредена мерка, тие исто така ги спречуваат надворешните честички да дојдат до вас. Затоа е клучно да ги носите правилно. Светската здравствена организација детално објасни како безбедно да ставите маска на лицето; дури и објави видео за тоа.

Прво и најважно е вашите раце да бидат чисти, свежо измиени и да не ја допирате маската или лицето со прстите додека ја носите маската. Во случај на маски за еднократна употреба, што е помалку добра вест за околината, со оглед на стотиците милијарди такви маски што се фрлаат секој месец за време на пандемија, по употребата, фрлете ги во соодветниот вид отпад – пластичен отпад. Ако маските може да се користат повеќепати, не заборавајте да ги дезинфицирате.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi