Не ги фрлајте корите од портокалите, имаат корисни ефекти

28 мај, 2020
667021_pomorandza_ls

Повеќето од нас откако ќе ги излупат портоокалите кората ја фрлаат но тоа е потполно грешно бидејќи таа може да биде многу коррисна во домакинството.

StethNews навеле за се што може да се користи кората од портокалите. Можете да ја користите за чистење на домакинските апарати кои имаат имаат нерѓосувачки челик или на кои има дамки од вода. Можете да го исполирате мебелот со белиот дел од внатречноста на кората со што ќе го вратите неговиот сјај. Исто тоака може да ја сомелете и да ја поставите на места каде ви се појавуваат инсекти и лесно ќе се ослободите од нив. А ефективна е и против непријатните мириси во домот.

Прво исушете ја кората, потоа сомелете ја и ставете ја во мали платнени кеси кои можете да ги ставите во ормарот или на места каде ви се појавува мубла. Непријатната миризба од кантата за отпадоци може да ја снема доколку ставите исушена кора од портокал во кантата испод кесата.

Исто така може да ја користите и за пилинг на телото. Ставете ја во газа и добро заврзете ја и потоа тријте го телото после туширање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi