Не претерувајте! Еве колку е нормално да испијат мажите а колку жените во текот на еден ден

19 јули, 2020
сдсдсд

Според новите упатства на американската администрација, еден алкохолен пијалок на ден е доволен за мажи. „Нашето колективно здравје ќе биде подобро ако луѓето пиеја помалку“, рече д-р Тимоти Наими од универзитетот Бостон, кој беше вклучен во истражувањето. Истражувањето откри дека два пијалоци на ден претставуваат поголем ризик од смрт поради срцеви заболувања поврзани со алкохол, рак и сообраќајни несреќи од еден пијалок.

Во 1990 година, слична студија препорача не повеќе од два пијалоци на ден за мажи и еден за жени. Разликата помеѓу еден и два пијалоци за мажи е мала, но доволно за да се ажурираат упатствата. Според Националниот институт за злоупотреба на алкохол и алкохолизам, еден пијалок вклучува 3,5 децилитри пиво, 1,5 вина и 0,44 жестоки пијалоци.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi