„Тренирање на мирис“ може да помогне при губењето на мирисот дури и по ковид-19

1 декември, 2020
коро

Ако сте доживеале изобличувања на мирисот после ковид-19, тогаш „тренирањето на мирис“ може да ви помогне повторно да почнете да мирисате нормално, според новото истражување.

Паросмија вклучува невообичаени и непријатни нарушувања на мирисот. На пример, наместо да мирисате на лимон, можете да почувствувате мирис на расипана зелка, или чоколадото да мириса на бензин. Се јавува кај луѓе со ковид-19, но парсомијата може да биде предизвикана и од други вируси и повреди на главата.

Новото истражување наведува дека обуката за мирис, односно идентификување и разликување на мириси, помогнала кај пациенти кај кои вирусот предизвикал губење на мирис.

“Се смета дека одреден степен на губење на мирисот влијае на околу една четвртина од населението. Губењето на мирисот е исто така изразен симптом на ковид-19 и знаеме дека пандемијата остава многу луѓе со долготрајно губење на мирис или нарушувања на мирисот како парозмија”, рече тој. Карл Филпот од Медицинскиот факултет во Норвич на УЕА.

Тренирање на мирис

Тој објасни дека луѓето кои имаат парсомија, мирисот на некои работи е невообичаен и честопати непријатен.

“Лицето со парсомија може да мириса стап од цимет, но наместо тоа да почувствува нешто друго како гнила храна или уште полошо. Тренирањето на мирис вклучува душкање најмалку четири различни мириси двапати на ден секој ден за неколку месеци”, рече Филпот.

Овој вид обука може да помогне во поправка заснована на невропластичност – способност на мозокот да се реорганизира за да компензира за промена или повреда. Истражувачкиот тим работел со 143 учесници кои доживеале загуба или промена на чувството за мирис поради пост-вирусна инфекција.

Учесниците добија различни комплети за обука на мириси кои се состојат од различни мириси, вклучувајќи еукалиптус, лимон, роза, цимет, чоколадо, кафе, лаванда, мед, јагода и мајчина душица. Проверено е колку учесниците можат да ги разликуваат мирисите на почетокот на обуката и по шест месеци.

Истражувањето било спроведено пред пандемијата, но истражувачите велат дека нивните откритија би можеле да бидат корисни за луѓето кои го изгубиле чувството за мирис поради ковид-19.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi