Откриен симптом на корона вирусот кој може да биде фатален

7 ноември, 2020
600861_profimedia0229406333_ls


Болки во грлото, главоболка, слабо течење на носот – кои се симптомите на ковида-19? Пред една година, немаше да нè интересираат вакви болести или блага настинка – немаше воопшто да ги забележевме. Но, сега, во есента 2020 година, изгледа сосема поинаку. Само кивнете и ќе започнете да размислувате: „Каде бев последните денови, колку бев близок со луѓето, што допрев?

Студијата е објавена во списанието „Алергија“. Нивната примарна цел: да откријат како изгледа добар имунитет по заздравувањето и врз основа на што може да се измери. За таа цел, имунологот Винфрид Пиклом, алергологот Рудолф Валент и нивните колеги испитале 109 рековалесценти – т.е. Луѓе кои ја преживеале короната – и испитале 98 здрави луѓе од контролната група и извршиле тестови на нивната крв.

Врз основа на овие податоци, научниците успејаа да покажат дека различни симптоми се поврзани и се јавуваат во таканаречените групи на симптоми.

Тие ги идентификуваа следниве седум групи:

Симптоми слични на грип (треска, замор и кашлица)

1. Симптоми на настинка (течење на носот, кивање, суво грло и затнат нос)

2. Болка во зглобовите и мускулите

3. Воспаление на очите и мукозните мембрани

4. Проблеми со белите дробови (пневмонија и отежнато дишење)

5. Проблеми со гастроинтестиналниот тракт (вклучувајќи дијареја, гадење и главоболка)


6. Губење на мирис, вкус и други симптоми

„Во последната група што ја откривме, повеќе луѓе со млад имунолошки систем беа погодени од губење на чувството за мирис и вкус“, рече директорот на студијата и имунолог Винфрид Пикл во интервју за ДВ. мери според возраста на пациентот, но исто така и според бројот на имунолошки клетки кои неодамна мигрирале од тимусот (Т-лимфоцити).

На пример, текот на болеста придружено со висока температура во корелација со имунолошката меморија на телото може да укаже на релативно долг имунитет. Губење на сетилото за вкус и мирис, од друга страна, е поврзано со повисоки нивоа на Т-лимфоцити. Врз основа на анализа на крв, научниците успејаа да идентификуваат неколку важни маркери на ковид-19.

Откриле дека болеста оставила значителни промени во имунолошкиот систем по десет недели – скоро како отпечаток од прст во крвта на пациентот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi