Откриен таен ген во генетската структура на Корона вирусот!

12 ноември, 2020
61868665-koronavirus

Научниците открија мистериозен ген скриен во генетската структура на новиот вирус корона, што може да објасни зошто е толку тешко да се победи САРС-КоВ-2. Генот, наречен ORF3d, е скриен во структурата на нуклеотидите, градежни блокови на РНК и не е забележан со месеци, иако многу научници го проучуваат вирусот што предизвика пандемија со голем број жртви.

„Кога станува збор за големината на геномот, САРС-КоВ-2 е меѓу најдолгите вируси што постојат. Како резултат, тие се поподложни на геномска измама отколку другите РНК вируси “, рече Чејс Нелсон, еден од научниците кој го открил генот.


Таканаречените „преклопувачки гени“, како овој, се релативно чести кај РНК вирусите. Сепак, неговото откритие е нов предизвик за научниците кои бараат начин да го поразат вирусот, пишува РТ. Научниците сè уште немаат одговор дали овој скриен ген на кој било начин влијае на ширењето на вирусот, или на болеста што ја предизвикува – ковид-19. Сепак, она што тие го знаат е дека предизвикува силен имунолошки одговор кај луѓето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi