Оваа промена во телото може да биде симптом на ковид-19: Корона буди друг вид на вирус!

9 декември, 2020
корона

Лекарите во Велика Британија известуваат за зголемен број на пациенти кои се заразиле со херпес зостер во времето на пандемијата, но откако страдале од ковид 19.

Тие го поставуваат прашањето дали херпес-зостер може да биде најава за корона вирусна инфекција, знак дека пациентите навистина имале „тивок ковид“ или дали херпес-зостер е еден од вообичаените симптоми на пандемијата. Иако се чини дека знаеме многу за вирусот корона и болестите што ги предизвикува денес, ова прашање сè уште се „крши со копја“ во научната заедница.

Херпес зостер е предизвикан од вирус на варичела зостер, истиот оној што предизвикува сипаници. Штом некое лице е заразено, вирусот останува во нервните завршетоци и може повторно да се активира како херпес зостер, кога имунитетниот систем ослабува поради возраста или болест.

Една четвртина од оние кои барем еднаш во животот заболеле од сипаници ќе добијат осип, покажуваат статистичките податоци. Иако херпес зостер обично дава поблага клиничка слика – „појас“ од црвени сипаници исполнет со течност од увото, преку грбот кон колковите од другата страна на телото, што трае неколку недели, кај некои луѓе тоа предизвикува големи здравствени проблеми – силна болка, чешање и треска. Како резултат на херпес зостер во Велика Британија, годишно умираат 50 луѓе.

Вакцината против херпес зостер, што може да се дава на лица постари од 70 години, има за цел да го намали ризикот од оваа болна состојба и да ја ублажи тежината на болеста.

Осип може да биде еден од симптомите
Но, дали осипот станаа невообичаено вообичаени за време на пандемијата на вирусот корона? Ова прашање го поставуваат лекарите од примарната здравствена заштита, но исто така и од институциите кои се во системот на ковид, потсетувајќи дека други проблеми со кожата, како што се уртикарија и чешање, исто така се поврзани со короната.

Експертите од Кралскиот колеџ во Лондон, кои стојат зад апликацијата за следење на симптомите на ковид, што помогна да се идентификуваат губењето на вкусот и мирисот како клучни симптоми на ковид, велат дека девет проценти од оние кои биле позитивни на корона вирус, исто така, пријавиле осип симптом.

Тие сугерираа дека осипот може да биде подобар показател за потребата од ПЦР-тестирање отколку другите симптоми индикативни на ковид 19. Со помош на колегите од британското здружение на дерматолози, тие досега идентификуваа осум различни видови на осип кои ја придружуваат инфекцијата со коронавирус.

Херпес зостер како последица на „долг ковид“
Интригирачки навестување за врската помеѓу короната и херпес зостер се појави преку Фејсбук група во која луѓето кои имаат „долг ковид“ ги споделија своите искуства.

На прашањето дали имаат херпес зостер, 33 од 30.000 членови на групата веднаш одговорија потврдно.

Да, осипи ми се појавија во осмата недела откако ми беше дијагностициран ковид 19 – напиша еден член.

Имав ковид 19, а херпес зостер ми се појави неколку месеци подоцна. Го забележав доволно рано, па почнав да користам лекови кои го запираа – напишал друг.

Анет Гест (69) се разболе од херпес-зостер три недели откако имаше симптоми на корона на почетокот на март – главоболка која траеше неколку дена и болно грло.

Забележав егзема слична на осип на колкот, кој потоа се прошири на грбот и под раката. Осипот се претвори во мали плускавци исполнети со течност што пукнаа; беше и болно и болно. Го видов мојот општ лекар во Зума, и таа рече дека нејзиниот осип изгледа како херпес зостер – напиша Гест, кој сè уште тврди дека не е баш најдобро, иако херпес-зостерот се повлече.

Имунолошки шок
Џон Оксфорд, професор по вирусологија на Универзитетот „Квин Мери“ во Лондон, вели дека не би бил изненаден доколку луѓето со ковид одеднаш се заболуваат од херпес-зостер.

Многу работи можат да иницираат појава на херпес зостер, вклучително и имунолошки шок – вели професорот.

Д-р Дам Клер Герада од Лондон потсетува дека херпес-зостер може да се појави после какво било сериозно заболување, вклучително и ковид.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris