Оваа течност може да го спречи ширењето на Корона вирусот , тврдат научниците

18 август, 2020
tečnost


Новите истражувања покажаа дека вирусот Сарс-Ков-2 може да се деактивира со плакнење на уста. Ова беше докажано со експеримент спроведен од вирусолози од универзитетот Рур во Бохум во соработка со колегите од Бремен и Нирнберг. Резултатите од истражувањето беа пријавени од scentedaily.com, а научниците велат дека високата концентрација на вирусот што обично се наоѓа во грлото и забите на заразените лица може да се намали со употреба на миење уста и со тоа да се намали ризикот од заразено лице кое го пренесува вирусот на некој друг.

Северна Македонија: Во изминатите 24 часа 163 нови случаи на Ковид ...


Се покажа дека секоја од осумте различни течности ефикасно го намали бројот на присутни вируси, а три ја завршија работата толку добро што по 30 секунди немаше останати честички на вирусот. Сепак, научниците забележуваат дека се потребни дополнителни проверки и тестови за дефинитивно да се потврди овој наод. Доколку се испостави тој факт, научниците велат дека би било особено важно пациентите да ја исплакнат устата со течности при посета на стоматолози, бидејќи постои многу голема веројатност за инфекција, но тие исто така посочуваат дека не можеме да се потпреме само на течности за да се заштитиме од вируси. веќе е неопходно да се преземат сите пропишани епидемиолошки мерки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris