ОВОЈ МАГИЧЕН ПИЈАЛОК Е ВИСТИНСКА БОМБА: Ова најдобро ќе помогне да имате одлична крвна слика

3 октомври, 2020
823611_sok-od-crne-zove_ls

Црните бобинки содржат антиоксиданти, витамини Ц и Е, флавоноиди, терпени и други лековити супстанци кои имаат антивирусно, антибактериско и диуретично дејство. Зреат на крајот на август и во септември, а од овие здрави темно сини плодови се подготвува сируп за зајакнување на здравјето.

Особено е одлично за време на сезонски настинки, грип и вируси. Помага во борбата против температурата, го зајакнува имунитетот, лечи анемија, односно го подига нивото на железо во крвта, како и во општата слабост на организмот, запекот и во борбата против стресот.

Бобинки не треба да се јадат сурови затоа што се токсични и можат да предизвикаат труење. Термичката обработка целосно ја уништува токсичноста на бобинки, а сирупот е сосема безбеден за консумирање. Ако го отстраните ѓумбирот од рецептот, децата исто така можат да го пијат овој пијалок.

Состојки:

1 килограм зрели бобинки

1 литар вода

0,75 кг шеќер

2 см свеж корен од ѓумбир

сок и кора од лимон

0,5 килограми домашен мед

Подготовка:

Бобинки наречени истурете вода и варете околу 15 минути. Тргнете го од оган, додадете шеќер, рендан ѓумбир и сок и рендана кора од лимон. Покријте, оставете да отстои 30 минути, а потоа процедете го низ сито. Загрејте го исцедениот сок до вриење, додадете мед, добро промешајте и додека е сè уште топол, истурете во чисти стаклени шишиња.

Чувајте го сирупот на ладно и темно место (може да се стави и во фрижидер) и користете го како сируп за разредување.

Eskişehir escort