Пијалок од ѓумбир и куркума: витаминска бомба што гради имунитет!

10 април, 2020
здрав-напиток

Феноменален рецепт за волшебната напивка што ви треба во овој период!

Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали и содржи специјални фитонутриенти, ѓумбили кои имаат силни антиинфламаторни својства и го стимулираат протокот на крв и варењето на храната.

Покрај голема количина на витамин Ц, тој содржи магнезиум, калциум, железо, фосфор, калиум и натриум.

Од друга страна, куркумата дури има и антиканцерогена активност.

Затоа, постојат многу причини да се направи оваа напивка.

 Состојки:

• свеж ѓумбир (околу 4 см)

• свеж куркума (околу 4 см)

• 1 лимон

• 1 голем прстофат бибер (за да има ефект куркумата)

• Свеж сок од портокал по желба

Подготовка:

Излупете ѓумбир со лажица, но можете да користите и нож.

Следно, излупете ја куркумата. Но, ставете си ракавици затоа што овој жолт корен mоже да ви ги обои прстите.

Измелете ја куркумата и ѓумбирот.

Исцедете го сокот од лимон, а потоа додадете ги ѓумбирот и куркумата.

Додадете го биберот во вашиот здрав пијалок.

Ако вашиот пијалок е премногу кисел, можете да додадете малку сок од портокал или мед.