Погледнете го вашето телo: местото каде што имате најмногу масни наслаги открива сè за вашето здравје!

16 април, 2020
naslovna

Кажете ни каде имате најмногу маснотии и ние ќе ви кажеме сè за вашето здравје

Лекарите докажаа дека постои врска помеѓу области каде што се акумулираат вишок килограми и некои болести. Според обликот на вашето тело, можно е точно да се предвиди на какви здравствени проблеми сте склони.

Обликот на телото во голема мерка е определен од генетиката. Сепак, лошиот животен стил, прејадувањето и физичката неактивност предизвикуваат дебелеење. Врз основа на тоа каде килограмите се концентрирани, можете да утврдите на кои органи е важно да се обрне внимание.

Маснотии на стомакот

Ако се создадат вишок маснотии во оваа област, вие сте во опасност од дијабетес и срцеви заболувања. Лекарите го објаснуваат на овој начин: Маснотиите што се концентрираат на перитонеалните органи, го нарушуваат панкреасот и ги затвораат лумените на коронарните артерии.

Неодамнешно истражување на Харвард покажаа дека ова исто така може да доведе до мускулен спазам на долниот дел на ногата што предизвикува силна болка. Поради акумулацијата на маснотии во овој дел од телото, можно е да имате наизменично спиење и пад на расположението.

Масти на грб

Масните грла или таканаречените „спојлери“ се најмалку штетни. Имено, таложењето на маснотии во овој дел од телото, во мали количини, има предности. Тие произведуваат вредни аминокиселини, спречувајќи акумулација на висцерална маст на црниот дроб и срцето.

Овие масти одржуваат хормонален баланс кај жените, овозможувајќи им да останат здрави долго време. Ако имате склоност на дебелеење претежно на ова место, ризикот од заболување е минимален во вашиот случај.

Проблематични колкови

Во Данска се спроведени истражувања кои докажуваат дека пошироките колкови се почести кај пациенти со кардиоваскуларни проблеми. Од друга страна, луѓето со оваа „проблематична“ зона имаат добар метаболизам и дигестивен тракт.

 Големи гради

Ако голем дел маснотии се задржуваат во градите, голема е веројатноста дека ќе имате чести болки во грбот. Студијата исто така открива дека овие лица најчесто страдаат од дијабетес тип 2.

Силни листови

Ако забележите дека на листовите од нозете се акумулирале голема количина маснотии, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар. Понекогаш едем и стагнација на лимфна течност се манифестира на овој начин, во случај на кардиоваскуларни заболувања и проширени вени.

Овој симптом е исто така карактеристичен за нарушен проток на крв и блокада на артериите со згрутчување на крвта.

Масти на рацете

Масните наслаги на мускулите на раката укажуваат на недостаток на активност и „седечки“ начин на живот. Постојат некои истражувања кои покажуваат дека масивните раце се директен пат до рана смрт како последица на физичката неактивност, срцевите заболувања и мозочниот удар.