Природен метод за олеснување на болката: Бања за главоболка

25 април, 2020
765914fddf7909a75cbe1327e79d510c5fce7c30_bfc1c136c3d43e14fddcfac7ec31b8aa502c99aa_articlemain

Ослободете се од главоболката на лесен и удобен начин – со бања!


Во када исполнета со топла вода, додадете две чаши морска или Епсом -магнезиум сулфат сол, чаша јаболков оцет, четири капки есенцијално масло од нане, и осум капки лаванда. Капете се  15-20 минути во смирувачка атмосфера и болката наскоро ќе се намали. Солта Епсом е богата со магнезиум, минерал неопходен за еластичност на крвните садови, што исто така ги релаксира мускулите и влијае на нормализацијата на нервниот систем. Во комбинација со релаксирачки есенцијални масла, ова е природен метод за ублажување на главоболката.