Планирате да се соберете со друштвото? Пресметајте колку е веројатно некој од вашето друштво да е заразен!

9 декември, 2020
корона

Ако денес десет од вас седат на маса во Прага, ризикот од барем едно лице да се зарази со корона вирус е 58 проценти. Ризикот е 32 проценти во Париз и 18 проценти во Вашингтон.

Оваа пресметка ќе ја добиете благодарение на онлајн алатката развиена од група американски научници што им овозможува на луѓето да го проценат ризикот од инфекција на собири.

Математиката е едноставна и се заснова на официјални податоци за ширење на пандемијата во реално време.

Авторите се научници од Институтот за технологија во Џорџија, а нивната методологија е потврдена со објавување во престижното списание „Природа“.

Моделот го зема предвид фактот дека реалниот број на заразени е пет до десет пати поголем од бројот на позитивни тестови, така што корисникот може да избере една од овие две хипотези за неговата пресметка. Тој исто така може да избере дали сака компанија од пет, десет, педесет, сто, па дури и 5000 луѓе.

Авторите зазедоа конзервативен пристап, па пресметуваат дека заразеното лице е позитивно десет дена, изјави главниот креатор на програмата Џошва Вајц.

Епидемиолозите всушност пресметуваат дека едно лице е заразно за пократко време, од пет до шест дена, и покрај фактот дека преостанатото присуство на вирусот во телото е подолго.

Авторите забележуваат дека нивниот модел само ја пресметува веројатноста дека некој од вашата компанија е заразен, а не колку е веројатно и да се заразите, бидејќи тоа зависи од премногу варијабли, како што се носење маска и проветрување на просторијата.

„Се надеваме дека оваа информација ќе резултира во тоа луѓето да не организираат големи настани и да го преиспитаат своето учество во нив“, рече Вајц.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi