Психолог: Луѓето не го разбираат КЛУЧНИОТ проблем на ЗАВИСНОСТА и траумата

16 јули, 2020
Annotation 2020-07-16 120736

Добрата вест е дека сè може да се реши

Зависноста од разни психоактивни супстанции е голем проблем на денешницата.

Се смета дека тоа е, всушност, резултат на неуспешно решавање на фундаментален проблем, односно неизлечена психолошка траума.

Д-р Џејсон Н. Линер, психолог зборуваше на оваа тема.

Според него, не е случајно што околу 28% од пациентите со Посттрауматско стресно пореметување имаат проблем со зависност, додека дури 35% имаат сериозна физиолошка зависност од некое средство.

Она што е добро е дека зависноста е излечива болест, но потребно е многу напор и повеќе луѓе да се вклучат во тој процес, пишува Psychology Today.

„Повеќето од нас знаат некој кој се бори со зависност: во САД зависниците сочинуваат половина од сите пациенти кои бараат ментална помош“, вели Линдер, но предупредува дека зависноста не може да се излечи ако се фокусираме само на неа.

Вистинскиот проблем, објаснува тој, е болката и траумата кои ја поттикнуваат зависност и тоа е само одраз на неуспешен третман (или нелекување) на трауматски состојби.

„Со психолошка траума се пали нашиот лимбички систем или центарот за страв “, објасни Линдер и кога ќе се случи тоа, практично е исклучен рационалниот и одлучувачки дел од мозокот, затоа што целата крв оди таму каде што се јавува паника.

Зависноста потоа може да послужи како навидум ефикасен „лек“ што го нарушува нашето ментално и физичко здравје и со тоа создава само уште еден сериозен проблем со текот на времето.

„Претпоставката дека една состојба ќе заздрави самостојно, кога ќе се излечи друга, е целосно погрешна“, вели Линдер, која забележува дека траумата честопати се занемарува во третманот на зависност.

Во споредба со депресијата, во која антидепресивите можат значително да му помогнат на пациентот, не постои единствен лек за психолошка траума.

Истото е, додава тој, со биполарно растројство и психоза: додека психотропните лекови помагаат значително, пациентите со траума не реагираат на нив доволно добро и брзо.

„Психотропните лекови можат да помогнат во намалувањето на симптомите на траума, но нема ниту еден лек кој може целосно да излечи психолошка траума“, рече тој, додавајќи дека добрата вест е дека мозокот може да се навикне да не секогаш реагира на стресот со борба или бегство “, но бара квалитетна психотерапија, холистички методи на лекување и посветеност на пациентот.

 За среќа, спротивно на мислењето, третманот не бара секогаш многу време, бидејќи, на пример, терапијата со EMDR (Eye movement desensitization and reprocessing) честопати може значително да придонесе за заздравување и во траума и во зависност од само три до шест сесии.

За жал, напоменува Линдер, многу здравствени работници и терапевти сè уште веруваат дека ако ја лекувате основната траума и зависност, таа природно ќе се намали и обратно.

Когнитивна бихејвиорална терапија (CBT) е позната како златен стандард во психотерапијата и се користи за различни проблеми со менталното здравје.

Иако е корисна во многу ситуации, таа не е доволно ефикасна во лекувањето на зависност и траума.

Ова е, според Линдер, затоа што овој метод премногу се фокусира на мислите и умот и го запоставува физиолошкиот дел од траумата.

„Оние кои се борат со траума и зависност, честопати се чувствуваат оддалечени од сопствените тела, чувства и потреби“, објасни Линдер, но истакна дека од сите познати третмани, терапијата со ЕМДР се покажала како најефикасна за двата услови, комбинирана со социјална поддршка за зависникот. . Двајцата, додава тој, најпрво ќе доведат до коренот на проблемот и колку порано го сфатиме тоа, толку е поголема веројатноста да ја излечиме глобалната пандемија на траума и зависност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi