РЕШЕНИЕ ЗА 7 ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ СО 1 СЕМЕ!

27 август, 2020
224577_shutterstock-797364370_ls

Семињата од коноп имаат убав вкус што оди добро со солени и слатки јадења

Семето од коноп е одличен извор на протеини, како и масните киселини омега 3 и омега 6 од растително потекло. Затоа тие се важен дел од веганската и вегетаријанската исхрана. Но, во последно време, сите оние кои сакаат да јадат поздраво ги вклучуваат во нивното мени.

Само една лажичка семе од коноп содржи околу педесет калории и околу 3 грама протеини. Покрај тоа, тие содржат многу диетални влакна кои го подобруваат варењето на храната, витамин А, калциум, магнезиум, калиум и фосфор.

Иако потекнуваат од растенијата Канабис и марихуана, тие содржат помалку од 1 процент од психоактивната супстанција тетрахидроканабинол (ТХЦ), така што не можете да почуствувате „надуеност“. Индустрискиот коноп се одгледува за производство на масла, семиња и брашно кои имаат позитивен ефект врз здравјето на луѓето.

Семе од коноп:

– Тие го зајакнуваат имунитетот

– Тие ги намалуваат воспалителните процеси во организмот

– Го намалува крвниот притисок

Го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања

– Тие го подобруваат варењето на храната

-Го подобрува на изгледот на кожата

Ја намалува иритираната кожа предизвикана од проблеми како егзема

Како да ги консумирате?

Семињата од коноп имаат убав вкус што оди добро со солени и слатки јадења. Можете да ги додадете во секое јадење – од овошни пијалаци и јогурт од овесна каша.

Ставете ги над тостот од авокадо или над кој било друг сендвич.Можете да ги користите наместо пармезан, затоа слободно ставете ги на омиленото јадење со тестенини. Можете дури да направите здрав путер од нив, како оној од кикиритки, семки од сончоглед или бадеми.

Семињата од коноп не се евтин производ. Но, не ви требаат големи количини од ова здраво семе, затоа обидете се да го внесете во вашето тело барем од време на време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris