Што се случува во мозокот на мажите по пристигнување на бебето

16 јули, 2020
рдф


1. Нивото на тестостерон се намалува Докажано е дека мажите поминуваат низ хормонални промени и дека нивното ниво на тестостерон значително се намалува. На овој начин новите татковци можат да бидат поемотивно вклучени и полни со разбирање за своето бебе. Ова рано зближување помеѓу таткото и бебето ја зајакнува нивната емоционална врска и го менуваат нивото на хормоните во мозокот. Во една студија од 2011 година, откриено е дека нивото на тестостерон кај новите татковци паѓа за дури 40 проценти, што е поврзано со приближување до бебето.

2. Нивото на окситоцин го зголемува окситоцинот или „љубовниот хормон“ – нагло се зголемува откако ќе се роди бебето – и за мајки и за татковци. Додека кај мајки, овој хормон е стимулиран од одредени активности како што се доењето и близок физички контакт со бебето, кај татковците хормонот на љубовта се активира преку игра, правејќи го бебето да се смее или преку грижата за бебето. И, колку повеќе се продлабочува врската помеѓу бебето и таткото, толку поинтензивно е нивото на окситоцин.

3. Како и зголемено производство на пролактин кај мајки, зголеменото производство на пролактин обично се поврзува со производство на млеко, а кај татковците овој хормон се зголемува во интеракција со бебето. Покрај тоа, само во првиот месец од татковството, нивото на пролактин се зголемува за 20 проценти, а колку повеќе татковци се вклучени во животот на нивните бебиња, толку е повисоко нивото на пролактин. Научниците веруваат дека зголеменото производство на пролактин е поврзано со создавање на поврзаност, приврзаност и грижа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi