Симптоми на „долг ковид“: Некои не можат да се ослободат од Короната дури и по закрепнувањето!

16 декември, 2020
srce-bolovi-zena-shutterstock_359679953_1000x0

Постарите луѓе и луѓето со многу сериозни здравствени состојби имаат поголема веројатност да имаат долгорочни симптоми на ковид 19, но дури и млади, инаку здрави луѓе можат да се чувствуваат лошо со недели до месеци по инфекцијата. Најчестите знаци и симптоми кои траат со текот на времето вклучуваат: замор, отежнато дишење, кашлица, болка во зглобовите, болка во градите, болки во мускулите или главоболки, забрзано чукање на срцето, срцев удар, губење на мирис или вкус, проблеми со меморијата, концентрација или спиење, осип или опаѓање на косата

korona

Срце

Тестовите за снимање направени неколку месеци по закрепнувањето од ковид 19 покажаа трајно оштетување на срцевиот мускул, дури и кај луѓе кои имале само благи симптоми на болеста. Ова може да го зголеми ризикот од срцева слабост или други срцеви компликации во иднина.

Бели дробови

Еден вид пневмонија, често асоцирана со ковид 19, може да ги оштети алвеолите во белите дробови подолго време. Резултирачките лузни на белодробното ткиво може да доведат до долгорочни проблеми со дишењето.

Мозок

Дури и кај млади луѓе, ковид 19 може да предизвика мозочни удари, напади и синдром на Гилајн-Баре – состојба што предизвикува привремена парализа. Ковид 19 исто така може да го зголеми ризикот од развој на Паркинсонова болест и Алцхајмерова болест.

Згрутчување на крвта и проблеми со крвните садови

Ковид 19 може да го зголеми ризикот од формирање на згрутчување на крвта. Иако големите тромбови можат да предизвикаат срцев удар и мозочен удар, се верува дека најголемиот дел од оштетувањето на срцето предизвикано од ковид 19 потекнува од многу мали тромбови кои блокираат мали крвни садови (капилари) во срцевиот мускул. Другите делови на телото погодени од згрутчување на крвта вклучуваат бели дробови, нозете, црниот дроб и бубрезите.

Ковид 19 исто така може да ги ослабне крвните садови и да предизвика нивно олабавување, придонесувајќи за потенцијално долготрајни проблеми со црниот дроб и бубрезите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris