Спречете сериозен здравствен проблем со оваа намирница која сите ја имаат во својот дом!

15 јуни, 2020
сфсдф

1. Сок од зелка

Ова е популарен природен лек за чиреви, а лекарите наводно го користеле за таа цел многу години пред да се појават апчиња за оваа состојба. Богат е со витамин Ц, антиоксиданс за кој се покажало дека е ефикасен во одбраната против инфекции со H. pylori. Зелката содржи и бета-каротен, лутеин и зеаксантин, како и флавоноиди каемферол, кверцетин и апигенин. На исецкана зелка, додадете сол и сок од еден лимон и оставете ја да отстои околу половина час.

2. Мед

Медот е вистински „магацин“ на моќни лековити својства! Има силни антисептички, антиоксидантни својства за прочистување кои им одговараат на телото, кожата и здравјето во целина. Студиите покажале дека медот може значително да помогне во лекувањето на нарушувања како што се чирови и бактериски гастроентеритис.

3. Лук

Лукот има силно дезинфекциско, антибактериско и фунгицидно дејство и лесно може да се спореди со најдобрите антибиотици. Студиите покажале дека лукот, поради неговите својства, го забрзува закрепнувањето на чиревите и го спречува нивното формирање. Ако јадете по две чешниња дневно, ќе го намалите формирањето на чиреви. Ако го јадете на празен стомак, ефектот ќе биде уште подобар!