Стоматолозите открија уште една последица од Корона вирусот: Не е воопшто безопасна…

1 декември, 2020
zena-ipao-zub-830x0

Замор и отежнато дишење се меѓу најчесто пријавуваните долгорочни симптоми на таканаречениот долг ковид, но нов извештај сугерира дека заболување на непцата исто така може да ја придружува инфекцијата. Експертите предупредуваат на уште еден несакан ефект на корона инфекција со вирусот – ненадејно губење на забите. Стоматолозите рекоа дека Ковид 19 може да ги иритира непцата и да предизвика воспаление, а имало и неколку случаи на луѓе кои ги изгубиле забите.

Една жена изгуби заб овој месец и беше тестиран на вирусот во рана пролет, според „Њујорк тајмс“. Сара Хемили, 43, од Њујорк, забележала како и се нишале забите пред да го изгуби додека јадела сладолед.

Извештајот детално го опишува случајот на дванаесетгодишно момче кое изгуби еден од трајните заби месеци по блага форма на ковид.


За разлика од жената која имала проблеми со забите во минатото, детето имало нормални, здрави заби. Неговата мајка Дијана Берент се огласи на Твитер и ги повика луѓето сериозно да го сфатат вирусот. –

Мојот дванаесетгодишник само што го изгуби предниот заб, а другите заби му се олабавија … Се покажа дека тој бил оштетен од васкулатурата 9 месеци по ковид заразата – напишала очајната жена.

Останува нејасно дали загубата на забите е предизвикана од ковид 19, но во тек се студии за понатамошно истражување на постојаните симптоми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris