Студија открила кои се потенцијалните физички карактеристики на оние кои најмногу го шират Корона вирусот

26 ноември, 2020
kivanje-700x470

Супер-расптостранувачите на вирусот имаат две забележителни физички карактеристики поради кои имаат поголем потенцијал за ширење на инфекцијата на други, а тоа се дека ги имаат на број сите заби и затнат нос, открива новата научна студија.

Студијата е објавена во научното списание „Психика на флуиди“ и покажа дека наведените физички карактеристики може да значат дека лицето кое ги има е потенцијален распространувач на инфекција со КОВИД-19. На нивно изненадување, двете карактеристики што ги открија се дека потенцијалните супердилататори имаат затнат нос и сите заби во устата.

Таа студија беше прва во насока на пребарување зошто капките кашлица летаат различно далеку од личност до личност, објасни Мајкл Кинзел, коавтор на студијата и доцент на гореспоменатиот универзитет во САД. Кинзел објасни дека човечкото тело има и свои „влијанија“ кога станува збор за телесните процеси. Еден пример е кивање додека носот е чист, а работата е што кога киваме со прооден дишен пат во носот, тоа значи дека покрај устата има уште еден слободен излез. Меѓутоа, кога носот е блокиран, излезот низ него е ограничен, па затоа се создава поголем притисок при кивање во устата, што резултира со поголемо забрзување на капките при напуштање на устата.

Во сето ова, забите служат како еден вид туркач, што го стеснува опсегот на излез и го прави дождовниот млаз уште посилен и побурен. Значи, маските навистина помагаат да се спречи ширењето на инфекцијата, а редовното чистење на носот и кивањето во марамче исто така ќе помогне вирусот да се шири многу помалку.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi