Внимавајте! Презервативите не се секогаш безбедни. Овие сексуално преносливи болести можете да ги добиете и покрај заштитата

16 јули, 2020
iojk

Главната задача на кондомот е да се спречи пренесување на сперма, што, покрај несаканата бременост, спречува пренесување на екстремно сериозни болести како што се хепатитис Б, хепатитис Ц, гонореја, кламидија и ХИВ.


Експертите од страницата „Get the fact“ посочуваат дека редовното тестирање е клучот за сè, дури и ако практикувате безбеден секс. Последиците од одредени болести можат да бидат доста големи, како што се неплодност и карцином, па затоа е важно да се запамети кои болести можат да се пренесат дури и со употреба на кондоми.


1. Генитален херпес Лекарите секогаш ќе препорачаат апстиненција ако имате видлива појава на херпес, тогаш тоа е најлесно се пренесува, но треба да имате на ум дека херпесот може да се пренесе дури и кога нема видливи симптоми. Експертите истакнаа дека доколку лезијата на херпесот се наоѓа на делот од препоните или карлицата што не е покриена со кондом, херпесот може да се пренесе преку таа незаштитена лезија.


2. ХПВ Хуман папилома вирус е најчестата сексуално пренослива болест и ако сте сексуално активни, поверојатно е дека ќе бидете изложени на ХПВ во одреден момент од животот. Некои видови на ХПВ може да предизвикаат брадавици на гениталиите, но некои немаат видливи надворешни симптоми, поради што многу луѓе дури и не знаат дека имаат ХПВ. Дури и ако брадавици не постојат, вирусот може да се пренесе преку кожата.

3. Срамни вошки Срамните вошки веќе не се толку честа болест, како резултат на подобрување на социјалните стандарди и хигиената воопшто. Вошките лежат јајца и живеат во срамни влакна, што значи дека во случај на нивно постоење, кондомот нема да ви помогне. Срамните вошки најчесто се наоѓаат на срамни влакна, а многу помалку на препоните, посочува на страницата „Get a fact“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi