Живејте како на тибетанци: Ова е чај за долговечност

17 април, 2020
naslovna

Тибетанците се познати како народ кој живее подолго од останатите. Тоа е всушност поради тоа што во својата исхрана користат здрави билки, кои имаат благотворно дејство на целиот организам.

Тибетанскиот чај за долговечност е најчесто конзумиран пијалок кај овој народ. Можете да го направите сами во својот дом, со ѓумбир, лимон, мед, пиперка и анасон.

ПРИПРЕМА:

Ставете на оган 2 литри вода да се вари 5 минути, а потоа изладете ја. Кога водата ќе се излади, додадете 5 грама изрендан ѓумбир, 2 големи лажици сок од лимон, 2 големи лажици мед, малку лута пиперка и анасон. Во текот на денот пијте по една голтка од овој тибетански чај или по една шолја пред секој оброк.

Направеата количина од 2 литра чај е доволна за три лица.

Овој чај се користи како заштита од стрес и го продолжува животниот век.